Mindkét tegnap közzétett német gazdasági adat kiábrándító: júliusban a kivitel visszaesett, az ipari termelés pedig a várakozásoktól elmaradva éppen hogy nőtt - ezzel a világgazdasági konjunktúra megtorpanásával párhuzamosan kezd egyértelműen kirajzolódni a német gazdaság lehűlésének trendje is. A német export volumene 1,5 százalékkal csökkent júniushoz képest, miközben az elemzők változatlan adatot vártak; a júniusi exportnövekedést 3,7 százalékra módosította a német statisztikai hivatal. Az import is visszaesett az előző hónaphoz viszonyítva: 2,2 százalékos zsugorodás követte a júniusi 1,6 százalékos növekedést. Tavaly júliushoz képest ugyanakkor még mindig 18,7 százalékos növekedésről tanúskodnak az adatok; az Európai Unió országaiba irányuló kivitel 15,1 százalékkal, a tengerentúli feltörekvő piacokra pedig 25,1 százalékkal bővült.
Szintén kiábrándította az elemzőket, hogy a német statisztikai hivatal tájékoztatása szerint csupán 0,1 százalékkal nőtt a német ipari termelés júliusban az előző hónaphoz képest. A Bloomberg által megkérdezett elemzők 1 százalékos növekedést vártak, miután júniusban havi alapon 0,6 százalékot esett vissza Európa legnagyobb gazdaságának ipari termelése. A tavaly júliusinál azonban 10,9 százalékkal termeltek többet a német gyárak. Korábban az ipari megrendelések júliusi lassulása és feldolgozóipari beszerzési menedzserindex augusztusi romlása borzolta a makroelemzők kedélyét. A Natixis közgazdásza, Sylvain Broyer szerint az adatokból egyértelműen kiderül, hogy Németország túl van az exportnövekedés ciklikus csúcspontján, a kínai kereslet nem fog olyan ütemben nőni, ahogy korábban, ezért a német export stagnálására lehet számítani a következő hónapokban.
