BUX 139172.59 1,12 %
OTP 44670 1,57 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stiglitz szerint itt az új recesszió

2010. szeptember 7. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem az a kérdés, hogy újra beköszönt-e a recesszió, hiszen a munkaerő-piaci mutatók szerint még az előzőből sem jöttünk ki - mondta Joseph E. Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász egy budapesti sajtóbeszélgetésen. Stiglitz szerint hibás és megbukott közgazdaságtani elméletek és a pénzügyi érdekcsoportok nyomása áll az európai országok és az Egyesült Államok költségvetési politikájának a megszorítások felé való fordulása mögött. A közgazdász szerint azonban szinte bizonyosan kudarchoz fog vezetni ez a megszorítási hullám, ráadásul Németország és a többi európai ország megszorításainak rendszerszerű hatásai is lesznek egész Európában, hiszen a nemzetközi kereslet korlátozása negatív visszacsatolási folyamatokat indíthat el más országokban is. Bill Clinton korábbi gazdasági főtanácsadója szerint a kormányoknak a felesleges és kártékony megszorítások helyett olyan beruházásokra kellene koncentrálniuk, amelyeknek magas a megtérülése, ilyenek például az infrastrukturális és az oktatási fejlesztések.

Magyarországgal kapcsolatban úgy vélte a közgazdász, hogy az ország mérete ugyan korlátozza hitelfelvételi képességét, független monetáris politikájára alapozva azonban bátran folytathatna expanzív fiskális politikát. A fő mutatók, amelyek egy gazdaság jólétnövelési képességét jelzik, a munkaerőpiaccal állnak kapcsolatban a közgazdász szerint, a foglalkoztatottság azonban az USA-ban a válság óta eltelt három évben alig javult. Stiglitz szerint ez egyszerre bizonyítja, hogy értelmetlen W-alakú recesszióról beszélni, és hogy téves feltételezés a piac önszabályozása. Az a véleménye, hogy a világban tapasztalható óriási nélkülözés és az ezzel egyidejűleg jelen lévő óriási kihasználatlan kapacitások egyértelműen mutatják, hogy az önszabályozó piac nem működik: miközben például az Egyesült Államokban rekordszinten van a hajléktalanság, soha nem állt ennyi ház üresen, kényszerárverésre várva.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet