Finoman szólva sem vezettek a várt eredményhez a dohánytermékekre kivetett jövedéki adóemelések Romániában és Bulgáriában, a hatóságok ugyanis az adóbevételek növelése és a dohányzásról való leszokás ösztönzése helyett a feketepiacot és a cigarettacsempészetet futtatták fel - írja a Reuters. A bolgár kormány az év elején közel 50 százalékkal növelte a dohánytermékeket sújtó adókat, ráadásul megerősítette a csempészettel szembeni rendőrségi fellépést is, az adóbevételek azonban egyharmadával csökkentek. Ivan Bilarev, a bolgár dohánypiac 38 százalékát uraló állami Bulgartabak ügyvezető igazgatója szerint a fogyasztókat sokkolta a meredek áremelkedés, aminek köszönhetően beindult a cigarettacsempészet; a feketepiacon 300 forint körüli áron lehet hozzájutni a boltban 700 forintnak megfelelő összegért vehető cigarettához. Romániában hasonló folyamatok játszódtak le, miután a kormány a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodásnak megfelelően meredeken emelte az adókat. Szakértői becslések szerint a Romániában árult cigaretta egyharmada csempészett, ami több mint egymilliárd euróval rövidíti meg az államkasszát; Bulgáriában hasonló nagyságrendű veszteségekről szólnak a becslések. Tihomir Bezlov, egy bolgár korrupciókutató intézet munkatársa szerint a kormány közvetett módon és akaratlanul a legelmaradottabb társadalmi rétegeknek segített, hiszen a dohánycsempészet virágzó feketepiacot hozott létre az országban.
