BUX 139021.14 1,01 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még nekilendült Európa

2010. szeptember 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A korábbi gyorsbecsléssel megegyező mértékben, egy százalékkal bővült az eurózónában és az Európai Unió egészében is a gazdaság a második negyedévben az előzőhöz képest - tette közzé az Eurostat. A részletes adatokból kiderül, hogy főleg az export- és a beruházásnövekedés javított a gazdaság teljesítményén: az eurózóna kivitele 4,4 százalékkal múlta felül az első negyedévit, a beruházások pedig nyolc negyedévi folyamatos visszaesés után 1,8 százalékkal bővültek. A fogyasztás 0,5 százalékkal nőtt, a készletezés 0,2 százalékot tett hozzá a valutaövezet gazdaságához, az import pedig 4,4 százalékot ugrott az előző negyedévhez képest.
A tavalyi második negyeddel összehasonlítva 1,9 százalékkal nőtt az eurót használó országok együttes GDP-je, ez komoly gyorsulás az előző negyedév 0,8 százalékos növekedéséhez képest. A megkérdezett elemzők többsége szerint azonban nem tartható fenn az ilyen tempójú európai fellendülés, hiszen az exportpiacok egyértelműen visszaesésben vannak, a belföldi keresletet pedig az európai kormányok által tervezett költségvetési megszorítások fogják visszavetni.

Az ipari termelői árindex 0,2 százalékkal nőtt júliusban az előző hónaphoz képest az eurózónában és az EU egészében egyaránt, tavaly júliushoz viszonyítva az eurózónában 4,0 százalékot, az EU 27 tagállamában pedig 4,4 százalékot ugrott - közölte ugyancsak tegnap az Európai Unió statisztikai hivatala. Elsősorban a tavaly júliushoz képest 9,7 százalékkal dráguló energia és a 4,5 százalékkal drágább félkész termékek dobták meg a mutatót. Az egész unióban Magyarországon a legmagasabb az ipari termelői árindex (9,9 százalék), Szlovákia pedig az egyedüli ország, ahol csökkent a mutató (0,7 százalékkal).

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet