BUX 139021.14 1,01 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kamatot emeltek a svédek

2010. szeptember 2. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A svéd jegybank július óta már másodszor emelt az irányadó rátán: az alapkamatot ezúttal 25 bázisponttal, 0,75 százalékra növelték. A Bloomberg elemzői konszenzusát nem lepte meg a hír: 21 megkérdezettből 16 erre számított. A Riksbank közleménye szerint a svéd gazdaság továbbra is erős lábakon áll, az inflációs nyomás alacsony, ám várhatóan nőni fog, ha a gazdasági aktivitás tovább erősödik. Az irányadó ráta emelésére elsősorban a kétszázalékos inflációs cél miatt volt szükség; a júliusi emelés során még azzal érvelt a bank, hogy egyre nagyobb az esélye a lakáspiaci drágulásnak. A kormány várakozásai szerint idén 4,5 százalékkal nőhet a svéd GDP, az export- és beruházásvezérelt növekedésnek köszönhetően. Tavaly 5,1 százalékkal zsugorodott a svéd gazdaság. Az infláció júliusban 1,1 százalék volt, és már 2008 decembere óta a jegybanki cél alatt tartózkodik. A válság tetőzése óta 18 jegybank emelt kamatot világszerte.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet