BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keményít Romániával szemben az IMF

2010. szeptember 1. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román kormánynak szeptember végéig nullára kell csökkentenie az állami beszállító cégekkel szemben felhalmozott tartozásait és a parlamentnek el kell fogadnia az új nyugdíjtörvényt ahhoz, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folyósítsa az országnak az IMF-EU-hitelkeret soron következő, 914 millió eurós részletét - jelentette ki szerdán Tony Lybek, az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős biztosa. Bukarestnek az IMF szeptember végi igazgatósági ülésére dokumentumokkal kell igazolnia, hogy az állam magáncégekkel szemben felhalmozott közel kétmilliárd lejes (469,1 millió euró) adósságát törlesztette - tette hozzá. A Valutaalap szakemberei az augusztus elején zárult felülvizsgálaton még azt nyilatkozták, hogy Románia 2011 tavaszáig kapott haladékot tartozásainak kiegyenlítésére, azonban elemzők szerint Lybek keményebb hangneme nem véletlen, a bukaresti vezetés ugyanis a számlák kiegyenlítésére szánt pénzt az államháztartási hiány csökkentésére fordítja. A szeptemberben esedékes IMF-hitelrészlet egyik legfontosabb feltétele, hogy az idei GDP-arányos deficit ne emelkedjen 6,8 százalék fölé, ám az első héthavi adatok tükrében kérdésessé vált, hogy sikerül-e ezt tartani.
A helyzetet rontja, hogy a második félévben várhatóan elmarad a gazdaság remélt növekedése. A statisztikai hivatal adatai szerint az első negyedéves 2,6 százalékos GDP-csökkenést a második három hónapban ugyan enyhe, 0,3 százalékos növekedés követte, ám a megszorító intézkedések a második félévben újabb GDP-csökkenést hoznak. A pénzügyminisztérium ezért az év egészére 1,9 százalékos lemorzsolódással számol, a független szakértők viszont 2,5-3 százalékos visszaesést sem tartanak kizártnak.

A júliusban 19 százalékról 24 százalékra növelt áfa ellenére továbbra is komoly gondok vannak a bevételi oldalon - míg az európai országok többségében az adó- és járulékbevételek a GDP 48-50 százalékát adják, addig Romániában ez az arány alig 30 százalék. A közszféra kiadásai továbbra is meghaladják a bevételeket - hangsúlyozta Lybek - ezért folytatni kell a közalkalmazottak béralapjának csökkentését, a leépítéseket, valamint bővíteni kell az adóbevételeket.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor
Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet