Főként az energiaárak növekedése hajtotta fel két éve legmagasabb szintre az inflációt az eurózónában. Az Eurostat által közzétett éves fogyasztói árindex - a korábban ismertetett gyorsbecsléssel megegyezően - 1,7 százalékra nőtt júliusban a júniusi 1,4 százalékról. Júniushoz képest viszont 0,3 százalékot esett a fogyasztói árszínvonal júliusban. Az energiaárak 8,1 százalékot, a közlekedési árak 4,5 százalékkal emelkedtek tavaly júliushoz képest - júniusban még 6,2 százalék volt az energiaár-emelkedés -, miközben az ingadozó árszintű tényezők kihagyásával megkapott éves maginfláció is gyorsult, 0,9 százalékról 1 százalékra.
Martin van Vliet, az ING Bank közgazdásza szerint a maginfláció növekedését is egyszeri tényezők magyarázzák, nevezetesen a spanyol, portugál, görög és finn áfaemelések. Laurent Bilke, a Nomura elemzője szerint azonban ha tovább gyorsul az infláció, akkor az lassan aggasztani fogja az Európai Központi Bankot, amelynek éves inflációs célja jelenleg 2 százalék, és előrehozhatja a rendkívüli monetáris élénkítés végét, ami viszont a befektetőkben keltene aggodalmat. A legmagasabb éves infláció Európában Romániában és Görögországban van, ahol 7,1, illetve 5,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, míg Írországban 1,2 százalékos, Lettországban pedig 0,7 százalékos az éves defláció.
