BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Marad a kormány Romániában

2010. június 15. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hivatalában maradhat az Emil Boc vezette bukaresti kormány, miután a szociáldemokrata párt (PSD) által benyújtott bizalmatlansági indítvány kedden elbukott a parlamentben. A szavazást követően a kormányfő az ellenzék folyamatos füttykoncertje és bekiabálásai mellett ismét megerősítette: a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések 15, illetve 25 százalékos csökkentése szükségszerű, ellenkező esetben a költségvetés hiánya az idei év végére elérné a bruttó hazai termék 9,2 százalékát. Továbbra is kérdés azonban, hogy a tervezett intézkedéseket véghez tudja-e vinni a látszólag mindenre elszánt bukaresti vezetés, a szavazás végeredményén felháborodott szakszervezeti vezetők ugyanis kijelentették: nem hagyják, hogy a kormány a nyugdíjasokkal és a kis keresetűekkel fizettesse meg a többévnyi elhibázott gazdaságpolitika következményeit.

Eközben egyre többen hangoztatják azt is, hogy a költségvetés egyensúlya a tervezett megszorításokkal sem lesz tartható, így újabb kölcsönökre lesz szükség. Adrian Videanu gazdasági miniszter szerint Románia számára elkerülhetetlen egy újabb megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal, ami egyben újabb kölcsönt is jelent. Májusban a költségvetésben egymilliárd eurós hiány keletkezett, ezzel az öt hónap alatt felhalmozott deficit 4,4 milliárd euróra nőtt, ami a GDP 3,2 százaléka. Ezzel egy időben az ország adósságállománya az első negyedévben meghaladta a 40 milliárd eurót, azaz a GDP 30 százalékát. Ahhoz, hogy a deficit idén hét százalék alatt maradjon, az államkasszának 8-8,5 milliárd euróra van szüksége - tette hozzá a tárcavezető. Romániának elsősorban a reformokra kellene koncentrálnia, egy újabb IMF-hitel csak az eladósodás elmélyüléséhez vezetne - figyelmeztet Mihai Tanasescu, Románia képviselője az IMF-nél. A Boc-kabinet a bérek és szociális juttatások tervezett leépítésével mindössze kétmilliárd eurós megtakarításra számíthat, az elemzők többsége ezért úgy véli, hamarosan adóemelésre is sor kerül.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet