2011-re 1,8, 2012-re 2,1 százalékos GDP-növekedéssel számol a jegybank. Tavaly 3,4 százalékkal csökkent Ausztria gazdasági teljesítménye.
Az ÖNB legfrissebb jelentése derűlátóbb a 2009 decemberi előrejelzéséhez képest, mindenekelőtt a nemzetközi kereskedelem gyors javulása miatt. Az idei mellett 2011-es GDP-előrejelzését is 0,2 százalékponttal javította tavalyi várakozásához képest. A középtávú növekedési kilátások azonban visszafogottak - tette hozzá Ewald Nowotny elnök.
A bank adatai a Wifo és az IHS osztrák gazdaságkutató intézetek és az Európai Bizottság legutóbbi előrejelzéseinél is kedvezőbbek. Utóbbiak 1,3 százalékos GDP-növekedésből indulnak ki a 2010-es évre.
A gazdasági teljesítmény javulása nemzetközi kereskedelem tavaly nyár óta tapasztalható javulásának köszönhető. Míg tavaly 15 százalékkal zsugorodott az osztrák export, 2010-ben 4,6 százalékkal, 2011-ben 5,4 százalékkal bővül, majd és 2012-ben 6,1 százalékos lesz a növekedése. A bruttó állóeszköz-beruházás éves szinten csak 2011-től növekszik majd az ÖNB szerint, hosszú távú összehasonlításban azonban alacsony marad.
A gazdasági válság következményeként megnőtt munkanélküliség idén márciusban először csökkent, éves szinten azonban még 2012-ig emelkedni fog - vélekedtek az ÖNB elemzői. A képzésben résztvevők nélkül számított mutató idén várhatóan 5, jövőre 5,1 százalékra emelkedik.
Az ÖNB a már eldöntött, valamint a még a parlament előtt fekvő költségvetési konszolidációs intézkedések megvalósulását feltételezve állította össze 2012-ig szóló előrejelzését.
Az osztrák stabilitási program értelmében három év alatt a GDP 2,7 százalékára szorítanák le a költségvetési hiányt. A tervek szerint az idei évre várt 4,7 után jövőre 4 százaléknak kell lennie a GDP-hez viszonyított hiánynak, és 2013-ban kell az euróövezeti előírásoknak megfelelően három százalék alá, 2,7 százalékra mérséklődnie.
Az áprilisban elfogadott, nagy vonalakban kidolgozott hároméves költségvetési keretterv szerint Ausztria 2011 és 2014 között a bevételek évenkénti növelésével és a kiadások egyre nagyobb visszafogásával az idei évre tervezett 4,7 százalékosról 2,4 százalékra szorítja le GDP-arányos költségvetési hiányát. A szövetségi állam, a tartományok és az önkormányzatok kiadásait jövőre 2,4 milliárd euróval kell csökkenteni, az adóbevételeket 1,7 milliárd euróval növelni. A bevételek növelésének módjáról egy - egyelőre szintén csak elvi alapon elfogadott - 500 millió eurós banki különadótól eltekintve még nem jutott megegyezésre a kormányzó koalíció.
