A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer) a nem hivatalos végeredmény szerint megnyerte a szombati szlovákiai parlamenti választást, de az új parlamentben az ellenzéki pártoknak lesz mérsékelt többségük.
A szlovák statisztikai hivatal szavazatszámlálásának eredménye alapján a 150 tagú pozsonyi törvényhozásba hat párt került be, köztük két újonc: a Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a Híd, amely magyar-szlovák polgári pártként határozza meg magát.
Ugyanakkor két eddigi parlamenti párt megbukott: a Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS). Egyiküknek sem sikerült átlépni a bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.
A pártok nem hivatalos végeredménye a következő: Smer 34,79 százalék (62 mandátum; a mostani választási eredmény hat százalékkal jobb, mint 2006-ban), Szlovák Demokratikus és Keresztény Koalíció (SDKU) 15,42 százalék (28), SaS 12,14 százalék (22), Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 8,52 százalék (15), Híd 8,12 (14), Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 5,07 százalék (9 mandátum). A HZDS 4,32 százalékot, az MKP pedig 4,33 százalékot szerzett.
A két jelenlegi koalíciós párt (Smer és a SNS) és a négy ellenzéki párt (SDKU, SaS, KDH, Híd) között a mandátumok megoszlása 71-79 az ellenzék javára.
A választási részvétel 58,83 százalék volt, magasabb volt, mint 2006-ban, amikor az arra jogosultak 54,67 százaléka járult az urnákhoz.
Szlovákia hazai összterméke (GDP) az első negyedévben 4,8 százalékkal volt nagyobb a tavalyi első negyedévinél - a szlovák statisztikai hivatal adata szerint -, miután a tavalyi utolsó negyedévben még 2,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Tavaly egész évben átlagosan 4,7 százalékkal esett vissza a szlovák GDP. Előzőleg, 2008-ban 6,2 százalékkal, 2007-ben 10,6 százalékkal bővült a szlovák gazdaság, ez rekord volt az ország történetében. A nagy növekedést az autóipari beruházások nyomán föllendült export táplálta, de Szlovákia a világválságot is főleg az autóipar piacvesztése miatt szenvedte meg.
Tavalyi teljesítményével - a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számítása szerint vásárlóerő-paritáson 21 374 dolláros egy főre jutó hazai össztermékével - Szlovákia az euróöevezet legszegényebb tagországa volt. (Ugyane számítás szerint Magyarországon az egy főre jutó GDP 18 548 dollár volt tavaly). Az Európai Bizottság erre az évre 2,7 százalékos, jövőre 3,6 százalékos növekedést jósol a szlovák gazdaságnak.
Közben a közkiadások tavaly 2,8 százalékkal, idén az első negyedévben 6,2 százalékkal nőttek éves összehasonlításban. Szlovákia államháztartásának hiánya a 2007-es mélypontról, a GDP 1,9 százalékáról 2008-ban a GDP 2,3 százalékára nőtt, majd tavaly a GDP 6,8 százalékára ugrott az EU statisztikai hivatalának utolsó összesítése szerint. Az Európai Bizottság idén 6,0 százalékos, jövőre is még 5,4 százalékos hiányra számít Szlovákiában, belátható ideig messze meghaladva az EU-ban előírt legföljebb 3 százalékot.
Szlovákia bruttó közadássága még így is viszonylag csekély nemzetközi összehasonlításban, mindenesetre jóval kisebb az EU-beli legföljebb 60 százalékos előírásnál, habár rohamosan nő. Amikor utoljára csökkent, 2008-ban a GDP 27,7 százalékát tette ki, de tavaly a 35,7 százalékára nőtt. Az Európai Bizottság idén a GDP 40,8 százalékával, jövőre a 44,0 százalékával egyenértékű közadósságra számít Szlovákiában.
