BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eltörölték a hitel-előtörlesztési díjat a szomszédban

Hatalmas vihart kavart a romániai pénzügyi piacon a román kormány szerdán hozott rendelete, mely eltörli a pénzintézetek által kivetett hitel-előtörlesztési díjakat. A szakemberek többsége úgy véli, az új jogszabály drágítani fogja majd a hiteleket.

2010. június 10. csütörtök, 16:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sürgősségi rendeletben szüntette meg szerdán a bukaresti kormány a változó kamatozású banki hitelek előtörlesztési díját Romániában.

A határozat értelmében a hitelintézeteknek a jogszabály életbe lépésétől számított 90 napon belül módosítaniuk kell a folyamatban lévő szerződéseket, a jogszabály várhatóan 10 napon belül hatályba lép. 

Az új rendelet a fix kamatú kölcsönök esetében a hitelösszeg 1 százalékában maximálta az előtörlesztési díjat, kivéve, ha a futamidő lejártáig kevesebb mint egy év van hátra (ez esetben legfeljebb a hátralék 0,5 százaléka lehet).

Ezen kívül a rendelet azt is kimondja, hogy a szerződő személy jogosult a megállapodástól elállni a szerződéskötést követő 14 napon belül.

A pénzintézetek ezentúl nem számolhatnak fel külön illetéket a hitelképesség vizsgálatáért, csak abban az esetben, ha jóváhagyják a hitelkérelmet.

Nem élénkíti majd a hitelezési kedvet az új jogszabály sőt, emiatt a kamatok jelentősen nőhetnek majd - vélik egyhangúan a helyi pénzügyi szakemberek. Az új jogszabály körül rengeteg még a tisztázatlan kérdés, emiatt a pénzintézetek egyelőre nem kívánnak állást foglalni ez ügyben.

Radu Ghetea, a romániai bankszövetség (ARB) elnöke a bukaresti Ziarul Financiarnak kijelentette: a bankok az előtörlesztési díjak megszűnéséből származó veszteségeiket várhatóan a kamatok emelésével fogják enyhíteni, ezért a hitelek jelentősen drágulnak majd.

Tény, hogy egyes romániai bankok az előtörlesztésért nem ritkán akár hat százalékot is elkértek, ám nem ez volt a jellemző - mondta a Napinak Benedek Levente, a sepsiszentgyörgyi Volksbank munkatársa hozzátéve, hogy az adós - a futamidő függvényében - általában 1-3 százalékos díj megfizetésére köteles. A jogszabály változása közel nyolcmillió szerződést érint.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet