A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Emil Boc kormányfő ismét megerősítette: 25 százalékkal csökken minden állami alkalmazott bére, 15 százalékkal kevesebb lesz az időskori járadék, illetve visszaveszik a szociális juttatásokat és az állami vállalatok béralapját.
Ellenkező esetben a GDP-arányos államháztartási hiány meghaladná a 9 százalékot.
Kérdés, hogy sikerül-e végrehajtani a tervezett megszorításokat, ugyanis a kormány megbuktatására reális az esély.
A kormányzó koalícióban egyre nagyobb a feszültség, így a június 15-ére kiírt szavazáson várhatóan többen is a kormány menesztésére szavaznak.
Nagy az elégedetlenség a lakosság körében is, a szakszervezetek napok óta tiltakozó akciókat szerveznek országszerte, több százan állnak sztrájkőrséget a bukaresti kormányhivatalok és a vidéki prefektúrák előtt.
Félő ugyanakkor, hogy a kiadások csökkentése önmagában nem teremt majd egyensúlyt a költségvetésben.
Az első fél évben Bukarestnek már közel nyolcmilliárd euró hitelre volt szüksége ahhoz, hogy a kiadásait fedezni tudja.
A tervezett bér- és nyugdíjcsökkentés becslések szerint mindössze kétmilliárd eurós megtakarítást hozhat a költségvetésnek, így az adók emelése elkerülhetetlen – vélik a gazdasági szakemberek.
Emellett drasztikusan csökkenteni kell az állami közalkalmazottak számát is: Andreea-Paul Vass, a miniszterelnök tanácsadója szerint az idénre tervezett 70 ezer fő elbocsátása mellett jövőre újabb 125 ezerrel csökken a közszféra létszáma.
