BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Élethalálharcot vív a román kormány

Bizalmatlansági indítványt nyújtott be hétfőn a román kormány ellen az ellenzék, miután az a parlamenti vitát megkerülve felelősségvállalással fogadta el megszorító csomagját.

2010. június 8. kedd, 05:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság keddi számának cikke

Emil Boc kormányfő ismét megerősítette: 25 százalékkal csökken minden állami alkalmazott bére, 15 százalékkal kevesebb lesz az időskori járadék, illetve visszaveszik a szociális juttatásokat és az állami vállalatok béralapját.

Ellenkező esetben a GDP-arányos államháztartási hiány meghaladná a 9 százalékot.

Kérdés, hogy sikerül-e végrehajtani a tervezett megszorításokat, ugyanis a kormány megbuktatására reális az esély.

A kormányzó koalícióban egyre nagyobb a feszültség, így a június 15-ére kiírt szavazáson várhatóan többen is a kormány menesztésére szavaznak.

Nagy az elégedetlenség a lakosság körében is, a szakszervezetek napok óta tiltakozó akciókat szerveznek országszerte, több százan állnak sztrájkőrséget a bukaresti kormányhivatalok és a vidéki prefektúrák előtt.

Félő ugyanakkor, hogy a kiadások csökkentése önmagában nem teremt majd egyensúlyt a költségvetésben.

Az első fél évben Bukarestnek már közel nyolcmilliárd euró hitelre volt szüksége ahhoz, hogy a kiadásait fedezni tudja.

A tervezett bér- és nyugdíjcsökkentés becslések szerint mindössze kétmilliárd eurós megtakarítást hozhat a költségvetésnek, így az adók emelése elkerülhetetlen – vélik a gazdasági szakemberek.

Emellett drasztikusan csökkenteni kell az állami közalkalmazottak számát is: Andreea-Paul Vass, a miniszterelnök tanácsadója szerint az idénre tervezett 70 ezer fő elbocsátása mellett jövőre újabb 125 ezerrel csökken a közszféra létszáma.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet