Meglepően jó foglaltsági adatokkal büszkélkedhetnek a légitársaságok - és még ennél is jobb nyári forgalom elé néznek a következő hónapokban. Az International Air Transportation Association (IATA) adatai szerint az első negyedévben 7,4 százalékkal nőtt a turista osztályon, s még ennél is nagyobb mértékben - 7,6 százalékkal - a business és az első osztályon utazók száma.
Az IATA adatai szerint a magyarországi piac 16 százalékkal nőtt, miközben a jegyárak is emelkedtek. Az utazók ez utóbbi mellett a zsúfoltság növekedését érezhették, mert a légitársaságok a növekvő igények ellenére sem növelték járataik számát.
A nyári főszezon kiemelkedően jónak ígérkezik. Az Air France-KLM - Delta foglalási adatai július-augusztusra kétszámjegyű növekedést valószinűsítenek - mondta el kérdésünkre Melles Botond, az említett cégek budapesti marketingvezetője. A legerősebb forgalomnövekedés Észak-Amerikában várható, de jelentős fellendülésre számítanak a Távol-Keletre induló és az európai járatokon is.
A nyári időszakban a Malév is jó tendenciát tapasztal. Hegedüs Ádám szóvivő a Napinak elmondta, hogy a június, július és augusztus hónapokban összesen 14 százalékkal több foglalást regisztráltak, mint tavaly ilyenkor. Különösen jónak mondhatók például az isztambuli, a párizsi (+31 százalék), a madridi (+25 százalék), a Tel Aviv-i, a várnai, a milánói (+81 százalék), a szentpétervári és a varsói járatokon tapasztalt növekedés. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a Malév 2009-ben is jelentős utasforgalom-növekedést tudott elérni, ami folytatódott 2010 első negyedévében is. Az iparág fellendülésének érdekes színfoltja a business és első osztályon utazók számának meglepő növekedése.
Mivel a nyári szezonban a gépek töltöttsége megközelítheti a 90 százalékot, az üzletemberek nehezen találnak majd szabad helyet a meglehetősen limitált business ülésekre. Az IATA becslései szerint ez, és a fellendülőben levő világgazdaság együttesen 10 százalék feletti jegyáremelkedést eredményezhet az üzleti utazók szegmensében.
