BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Élethalálharcot vív a román kormány

2010. június 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bizalmatlansági indítványt nyújtott be tegnap a román kormány ellen az ellenzék, miután az a parlamenti vitát megkerülve felelősségvállalással fogadta el megszorító csomagját. Emil Boc kormányfő ismét megerősítette: 25 százalékkal csökken minden állami alkalmazott bére, 15 százalékkal kevesebb lesz az időskori járadék, illetve visszaveszik a szociális juttatásokat és az állami vállalatok béralapját. Ellenkező esetben a GDP-arányos államháztartási hiány meghaladná a 9 százalékot.

Kérdés, hogy sikerül-e végrehajtani a tervezett megszorításokat, ugyanis a kormány megbuktatására reális az esély. A kormányzó koalícióban egyre nagyobb a feszültség, így a jövő hét elejére kiírt szavazáson várhatóan többen is a kormány menesztésére szavaznak. Nagy az elégedetlenség a lakosság körében is, a szakszervezetek napok óta tiltakozó akciókat szerveznek országszerte, több százan állnak sztrájkőrséget a bukaresti kormányhivatalok és a vidéki prefektúrák előtt.

Félő ugyanakkor, hogy a kiadások csökkentése önmagában nem teremt majd egyensúlyt a költségvetésben. Az első fél évben Bukarestnek már közel nyolcmilliárd euró hitelre volt szüksége ahhoz, hogy a kiadásait fedezni tudja. A tervezett bér- és nyugdíjcsökkentés becslések szerint mindössze kétmilliárd eurós megtakarítást hozhat a költségvetésnek, így az adók emelése elkerülhetetlen - vélik a gazdasági szakemberek. Emellett drasztikusan csökkenteni kell a közalkalmazottak számát is: Andreea-Paul Vass, a miniszterelnök tanácsadója szerint az ez évre tervezett 70 ezer fő elbocsátása mellett jövőre újabb 125 ezerrel csökken a közszféra létszáma.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet