Több mint 360 ezer tanügyi dolgozó léphet sztrájkba ma reggel Romániában a kormány megszorító intézkedései ellen tiltakozva, akikhez csatlakozhat 180 ezer köztisztviselő, 120 ezer egészségügyi dolgozó és több tízezer rendészeti alkalmazott is - ígérték a szakszervezetek. Ugyanakkor lapzártánkkor még nem lehetett tudni, hogy eredményes lesz-e a munkabeszüntetés, miután több ágazat szakszervezete is jelezte: a munkavállalók nagy része állását féltve hétfőn mégis felveszi a munkát. A helyi tömegközlekedési alkalmazottak és vasutasok azután döntöttek így, miután kiderült, hogy őket nem érinti a tervezett 25 százalékos bércsökkentés, ám szolidaritásként a járművek és vonatok 10 százaléka nem indul el reggel.
Eközben a bukaresti kormány hét végi rendkívüli ülésén ismét megerősítette: kitart megszorító terve mellett. Emil Boc miniszterelnök hangsúlyozta: a szándéknyilatkozatot a jelenlegi formájában küldik el az IMF-nek, a megszorító intézkedéseket tartalmazó törvénytervezetet még a héten jóváhagyatják a parlamenttel. Miközben az államkassza bevételei folyamatosan csökkentek az elmúlt időszakban Romániában, a kiadásokból mindeddig egyáltalán nem sikerült lefaragni. Az év első négy hónapjában 52,6 milliárd lej (12,6 milliárd euró) folyt be a kincstárba, 1,2 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Ehhez képest a kiadások 3,4 százalékkal ugrottak meg és meghaladták a 64,5 milliárd lejt.
Heves vita alakult ki a román pártok között a nyugdíjcsökkentésről, az ellenzéki politikusok és a nyugdíjasok érdekképviseletei ugyanis a strasbourgi emberjogi bíróság korábbi ítéleteire hivatkozva azt állítják: a nyugdíj magántulajdont képez, azt nem lehet elvenni. Emil Boc ugyanakkor kijelentette: a pénzügyi helyzet drasztikus romlása és az eladósodás mértéke "nemzetbiztonsági kockázat", ezért alkalmazható az alkotmány 53-as cikkelye, amely lehetővé teszi az állampolgári jogok ideiglenes korlátozását.
