BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elindult a Top Kill-hadművelet

Több mint egy hónappal a Deepwater Horizon katasztrófája után végre elzárhatják a Mexikói-öböl vizét szennyező olajkutat. A Top Kill elnevezésű akció magyar idő szerint este nyolckor kezdődött a tenger alatti fúrás helyszínén.

2010. május 27. csütörtök, 10:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BP olajcég egy ilyen mélységben eddig még nem használt módszerrel próbálja meg eltömni a Deepwater Horizon olajfúró-torony felrobbanása során a kúton keletkezett lyukat - nagy mennyiségű iszapot pumpálnak a résbe. A betonnal kevert iszapot hetek óta szállítják a helyszínre és csak szerdán délelőtt dőlt el, hogy nekilátnak a műveletnek.

Tony Hayward, a BP vezérigazgatója szerdán délelőtt 60-70 százalékos esélyt adott annak, hogy ezzel a módszerrel sikerül lezárni a kutat – szakértők szerint azonban közel sem biztos, hogy sikerrel jár a BP manővere. A Top Kill - amelyet egyenes adásban közvetít a CNN – meghiúsulása esetére nincs pót-terv, ilyen katasztrófára ugyanis egyik kőolajcég sem készült fel. Hayward ezt azzal indokolta a CNN-ben, hogy az elmúlt 25 évben – amióta mélytengeri olajfúrásokat végeznek - egyszer se fordult elő hasonló eset.

A károk pedig már most is felmérhetetlenek. Pontos nagyságukról még a megkérdezett szakértők se nyilatkoznak, csak abban biztosak, hogy az olajfúróra érvényes felelősség-biztosítás 75 millió dolláros összegénél nagyságrenddel nagyobbak. A Wall Street Journalnak nyilatkozó biztosítási szakemberek szerint már 1-3 milliárd dollár közötti értékről beszélnek – s ebben még nincsenek benne azok a kisebb összegű kártérítési perek, amelyeket a halászok, a szálloda– és étterem tulajdonosok indítanak az olajcég ellen - feltéve hogy sikeresen eltudják fojtani az olaj kiömlését.

A katasztrófa nem csak gazdasági, de politikai vihart is kavart: több szenátor egyenesen a hadsereg bevetését követeli az elnöktől. Obama szerdán egy televíziós nyilatkozatban fejtette ki, hogy a katasztrófa elhárítására csakis az olajcégek rendelkeznek megfelelő technológiával, a hadsereg nem. Ennek ellenére pénteken a helyszínre utazik, hogy személyesen ellenőrizze a mentőakciót.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet