BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A beáramló tőke fenntarthatatlanná tette a román növekedési modellt

A külföldi közvetlen tőkeberuházások kétharmada Romániában olyan ágazatokba áramlott, amelyek fenntarthatatlan gazdasági növekedési modellt alakítottak ki - ezt a véleményt fogalmazta meg csütörtökön Florin Georgescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) első kormányzó-helyettese.

2010. május 27. csütörtök, 19:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román jegybank második embere szerint a 2004 és 2008 közötti a külföldi beruházások értéke összesen elérte a 36,25 milliárd eurót. Georgescu szerint a külföldi beruházások szerkezete nem Románia, hanem csak a profitorientált befektetők számára volt hasznos. A beruházásoknak ugyanis csak egyharmada áramlott az iparba, valamint az információs technológia- és kommunikációs szektorba, vagyis olyan területekre, amelyeken a hozzáadott érték jóval magasabb, mint a többi ágazatban. Vagyis Georgescu szerint a beruházásoknak csak egyharmadát fordították termelésre. A fennmaradó összegek olyan ágazatokba kerültek, mint a pénzügyi, a biztosítási, illetve az ingatlanközvetítési szektor, valamint a kereskedelem.

Romániának a Georgescu által vizsgált időszakban rendszeresen 6-8 százalékos gazdasági növekedése volt, 2009-ben azonban megtört a folyamat, hiszen a nemzetközi gazdasági válság hatására a román gazdaság 7,1 százalékkal kevesebbet termelt, mint 2008-ban.

A külföldi beruházások mennyiségileg is alaposan megcsappantak, hiszen ezek értéke tavaly csak 4,89 milliárd euró volt, ami majdnem 50 százalékkal kevesebb a 2008-as évhez viszonyítva, amikor külföldi beruházók még összesen 9,49 milliárd eurót injektáltak a román gazdaság vérkeringésébe.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet