Széles körű egyetértés mutatkozott az EU-országok pénteki pénzügyminiszteri tanácskozásán abban, hogy szankciókkal kell sújtani azokat az uniós tagországokat, amelyek nem teljesítik a gazdasági válsághelyzet elkerülése, illetve elhárítása érdekében szükséges stabilitási célkitűzéseket - mondta Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a brüsszeli megbeszélés után tartott sajtótájékoztatóján.
Az ülést Van Rompuy hívta össze annak érdekében, hogy megvitassák, mi lenne a gazdasági válság leküzdésének legjárhatóbb útja, illetve hogyan lehet biztosítani a 27 tagországban az eddiginél nagyobb költségvetési fegyelmet.
Sajtótájékoztatóján az uniós tagországok állam- és kormányfői testületének belga vezetője elégedetten szólt arról, hogy széles körű egyetértés volt abban: pénzügyi és nem pénzügyi szankciókkal egyaránt sújtani kell a kötelezettségeiket nem teljesítő tagországokat. Hozzátette, jelenleg nem alkalmazott, új szankciókról is szó lehet.
Rompuy a Bloomberg beszámolója szerint hangsúlyozta: az Ecofin-ülésen egyetlen tagország sem kezdeményezett államcsőd-eljárást.
Az elnök szerint egyetértés van abban a tagországok között, hogy négy területre (a versenyképességi szakadékok csökkentésére, a hatékony kríziskezelő mechanizmusok bevezetésére, a gazdaságirányítás erősítésére valamint a nagyobb költségvetési fegyelemre) kell koncentrálni az eurózóna problémáinak megoldásához. Rompuy úgy véli, e négy terület lehet a közös megállapodás alapja, amely erősebb gazdasági kohéziót eredményez majd az EU-ban. Mindez létfontosságú mind a közös piacot alkotó 27 ország, mind a közös devizát használó 16 tagállam számára - tette hozzá. A megállapodást kidolgozó munkacsoport kétszer fog összeülni, az Európai Tanács számára június 17-éig kell prezentálniuk, mire jutottak.
Az elnök bizonyosságát fejezte ki, hogy az EU felül tud emelkedni a jelenlegi válságon; ezt bizonyítják szerinte a Görögország ügyében, illetve szélesebb méretekben, az euró stabilitásának fokozása érdekében a hónap elején hozott döntések. Elmondta, a most alakított munkacsoport fő feladata, hogy elkerüljék a hasonló válságok megismétlődését a jövőben.
Oszkó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva úgy vélte: a találkozón kiderült, hogy mindenki átérzi a felelősségét és szükségességét a stabilitási és növekedési paktum szigorú alkalmazásának, "és ha kell, akár felülvizsgálatának és szigorításának is". Nem volt vita abban, hogy az uniónak ebben az irányban kell haladnia - szögezte le.
Oszkó jelezte azt is, hogy a találkozón megosztotta kollégáival a pénzügyi nehézségek kezelésében szerzett magyar tapasztalatokat, köztük azt, hogy milyen piaci helyzetben milyen lépéseket tett a kormány.
