BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy bajban a Ford gyár Romániában

A kereslet drasztikus csökkenése miatt elhalasztaná az új kiskategóriás autó idei gyártásának beindítását a Ford, ezért arra kérik a román kormányt, tárgyalják újra a privatizációs szerződést - derül ki a craiovai gyár közleményéből.

2010. május 20. csütörtök, 15:29

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavaly április végén megkötött megállapodás szerint ugyanis a román állam 400 millió euró értékben vállalt garanciát az autógyárnak az európai fejlesztési banktól kapott hiteleiért, cserébe a Ford vállalata, hogy modernizálják a criovai korábbi Daewoo-gyárat, és 2011-re a gyártási kapacitást 250 ezer darabra növelik.

A megállapodás szerint, amennyiben ezen feltételek nem teljesülnek, a Ford kötbér fizetésére köteles. A bukaresti Ziarul Financiar úgy tudja, hogy 200 ezer autó gyártása esetén a Fordnak 14 millió eurót kell az államnak fizetnie, 200 és 225 ezer autó gyártása esetén  a bevétel 10 százaléka, de legkevesebb 5,7 millió euró illeti az államkasszát, míg ha az elkészült  gépkocsik száma 225 és 250 ezer között van, a kötbér mértéke a bevétel 5 százaléka,  azaz 2,9 millió eurót kell az államnak utalni. Az idei év első négy hónapjában a romániai gyár futószalagjairól mindössze 700 új autó gurult le, pontosan annyi, mint amennyit a Dacia gyárt egy fél nap alatt.

Az amerikai autóóriás 2007 szeptemberében vásárolta meg 57 millió euróért a román államtól a korábban a Daewoo tulajdonában lévő Automobile Craiova SA részvénycsomagjának 72,4 százalékát. Tavaly januárban a Ford román leánya 250 millió eurós alaptőke-emelést hajtott végre, augusztusban pedig a SIF Oltenia befektetési alaptól vásárolt újabb részvénycsomaggal részesedése 97,07 százalékra emelkedett. A Ford a gyár felvásárlásával tulajdonképpen visszatért Romániába, 1936-ban ugyanis Bukarestben kezdték el a nevezetes V8-as modell gyártását, az üzem az államosításig működött. A tervek szerint 2012-től a romániai gyár 7000 alkalmazottja 300 ezer autót és ugyanennyi motort gyárt majd évente, egyelőre azonban a Transit Connect típusból alig 150-200 darab készül havonta.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet