BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utcára vonult Románia

2010. május 19. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Becslések szerint mintegy ötvenezer köztisztviselő, nyugdíjas, bányász, egészségügyi és állami vállalati dolgozó tüntetett tegnap a román fővárosban a tervezett megszorító intézkedések ellen. Az utóbbi évek legnagyobb kormányellenes megmozdulásán felszólaló szakszervezeti vezetők azt követelték a kormánytól, álljon el a tervezett 25 százalékos bér- és 15 százalékos nyugdíjcsökkentéstől, hívják vissza az IMF küldöttségét és tárgyalják újra a szándéknyilatkozatot.

Az érdek-képviseleti vezetők elismerik ugyan, hogy a kormánynak vissza kell fognia közkiadásait, ám az egységes bér- és nyugdíjcsökkentés helyett a progresszív adóztatást, a fizetések differenciált csökkentését és a nyugdíjak befagyasztását tartanák elfogadhatónak. Ezt javasolta a kormánynak a hétfői ülésén - a kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek tagjait magában foglaló - szociális egyeztető bizottság (CES) is, ahol elutasították az IMF elvárásainak megfelelő törvénytervezetet. Korábban Traian Basescu román államfő kijelentette, hogy a szándéknyilatkozat csak akkor kerül a kormány elé, ha a CES is áldását adja rá. Ahhoz, hogy az IMF folyósítsa a 20 milliárd eurós hitel ötödik, 850 millió eurós részletét, legkésőbb a jövő hét közepéig el kell fogadni a kiadáscsökkentő intézkedéseket - figyelmeztetett Basescu tegnap, aki szerint nincs már idő a feltételek újratárgyalására, így a kormány életbe lépteti azt. Nem hajlandó engedni a tervezett fizetés- és nyugdíjcsökkentésből Sebastian Vladescu pénzügyminiszter sem, aki emellett a jelenlegi 1,36 millióról 1,19 millióra csökkentené a közalkalmazottak számát.

Románia államadóssága február végén 37 milliárd euró volt, ami a GDP 29 százaléka. Ahhoz hogy a 2010-re előirányzott 6,8 százalékos deficitcélt tartani lehessen, újabb 7,5-8 milliárd euróra van szükség, ezzel az államadóság az év végére meghaladja a GDP 37 százalékát - tette hozzá a tárcavezető. Amennyiben nem sikerül véghezvinni a tervezett kiadáscsökkentéseket, újabb hitelre lesz szükség, ezzel az adósság mértéke elérheti a GDP 50 százalékát is. Ennek ellenére a szakszervezetek kitartanak álláspontjuk mellett, és mint mondják, addig folytatják tiltakozó akcióikat, amíg a kormány vissza nem vonja megszorító csomagját. Radu Moldovan, a szociáldemokrata párt (PSD) szóvivője szerdán bejelentette: az ellenzék bizalmatlansági indítvány benyújtásával fogja megakadályozni a kormány tervét.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet