A várakozásokkal ellentétben kissé jobban teljesített a román gazdaság az első negyedévben, a statisztikai hivatal szerdán megjelent becslése szerint a bruttó hazai össztermék 2,6 százalékot zuhant az előző év és 0,3 százalékot 2009 első három hónapjához képest. Korábban az elemzői konszenzus 0,5 százalékos negyedéves és 3,4 százalékos éves bázisú visszaesést jósolt. A piaci szereplők többsége - a kedvező ipari termelési adatokra és a mezőgazdaság várhatóan jó teljesítményére alapozva - úgy véli, hogy a román gazdaság a második negyedév végén kilábalhat a recesszióból, és akár 0,4-0,6 százalékos GDP-növekedést is elérhet.
Az első negyedéves GDP-adatok a rossz időjárási viszonyok, illetve Románia gazdasági partnereinek gyenge teljesítménye miatt alakultak így - állítja Jeffrey Franks, az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős biztosa. A Valutalap szakembere szerint a román gazdaság idén a korábbi prognózisban szereplő 1,3, majd 0,8 százalékra módosított növekedés helyett nulla vagy enyhe mínuszban fog zárni. GDP-növekedés legkorábban 2011-ben várható. Tavaly az utolsó negyedévben 6,5 százalékkal, egész évben átlagosan 7,1 százalékkal volt kisebb a román GDP, mint egy évvel korábban.
