Rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze Traian Basescu román államfő helyi idő szerint 18 órára (magyarországi időszámítás szerint 17 órára), ahol várhatóan az országban vizsgálódó IMF küldöttséggel folytatott tárgyalások eredményiről számol majd be.
A Valutaalap delegációja múl hét kedden érkezett Bukarestbe, hogy felmérje az ország gazdasági helyzetét, illetve azoknak a reformoknak a végrehajtását, amelyeket Románia a készenléti hitelről szóló szerződésben vállalt.
A küldöttség tények függvényében tesz javaslatot arra, hogy Bukarest megkaphatja-e a hitelkeret júniusban esedékes, ötödik, 850 millió eurós részletét.
Az IMF delegációja a tervezettnél három nappal többet marad Romániában, hogy befejezhessék a megkezdett tárgyalásokat a kormánnyal - jelentette be csütörtök Jeffrey Franks a küldöttség vezetője.
Az elhúzódó tárgyalásokról azonban mindeddig kevés dolog szivárgott ki, sem a küldöttség képviselői sem a kormány tagjai nem kívántak konkrétumokat elárulni.
Az azonban már szinte biztos, hogy a román gazdaság idén nem számíthat növekedésre, de az is egyre inkább nyilvánvaló hogy az tervezet 5,7 százalékos államháztartási hiány sem tartható.
Pedig az IMF ebből már nem hajlandó engedni: Romániának most már bizonyítania kell, hogy komolyan gondolja vállalt kötelezettségeit, és életbe lépteti azokat a megszorító intézkedéseket amelyek egyensúlyt teremthetnek a kiadások és a bevételek között - fogalmazott Franks.
A román sajtó meg nem nevezett kormányközeli forrásokra hivatkozva tudni véli, hogy az IMF az egykulcsos adó és az áfa emelését követeli Bukaresttől, a kiadások csökkentése érdekében pedig a közszférában dolgozók létszámának csökkentését kéri. A bukaresti Gandul című napilap szerint az egykulcsos adó mértékét már a nyáron a jelenlegi 16 százalékról 18-20 százalékra emelnék, a forgalmi adó pedig legkevesebb 22 százalék lenne.
A hírek szerint az IMF nem kevesebb mint 200 ezer közalkalmazott elbocsátását, a nyugdíjalap csökkentését illetve a szociális juttatások drasztikus szűkítését követeli.
