BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nyugdíjasok is fizetnek Romániában

2010. május 6. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Június elsejétől 25 százalékkal csökkennek a közalkalmazotti bérek, valamint 15-15 százalékkal a nyugdíjak és a munkanélküli-segély - jelentette be Traian Basescu román államfő csütörtökön. Az egykulcsos adó és az áfa marad a jelenlegi 16, illetve 19 százalékos szinten - mondta az IMF delegációjával folytatott tárgyalás után. Az adóemelések helyett inkább a megtakarításra összpontosítanak, a megszorító intézkedéseket gyorsan életbe kell léptetni, hogy a költségvetés hiánya ne érje el a GDP 8 százalékát. Ahhoz, hogy a nyugdíjakat a jelenlegi szinten biztosítani tudják, 500 millió euróra volna szükség. A román sajtóban megszólaló piaci szereplők üdvözölték az államfő terveit, mondván: a bérek csökkentése jobb megoldás az adók emelésénél, mivel ezzel Románia a befektetők szemében versenyképes marad. Gazdasági elemzők ugyanakkor nem tartják kivitelezhetőnek az államfő elképzelését, hiszen a mintegy 1,5 millió közalkalmazott "túlerőben" van a kormánnyal szemben és várhatóan utcára vonulva követelik igazukat. Tény, hogy Basescu kijelentése óriási felháborodást váltott ki a szakszervezeti vezetőkben, komolytalannak és elfogadhatatlannak tartják elképzeléseit és máris általános sztrájkkal fenyegetőznek.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet