Június elsejétől 25 százalékkal csökkennek a közalkalmazotti bérek, valamint 15-15 százalékkal a nyugdíjak és a munkanélküli-segély - jelentette be Traian Basescu román államfő csütörtökön. Az egykulcsos adó és az áfa marad a jelenlegi 16, illetve 19 százalékos szinten - mondta az IMF delegációjával folytatott tárgyalás után. Az adóemelések helyett inkább a megtakarításra összpontosítanak, a megszorító intézkedéseket gyorsan életbe kell léptetni, hogy a költségvetés hiánya ne érje el a GDP 8 százalékát. Ahhoz, hogy a nyugdíjakat a jelenlegi szinten biztosítani tudják, 500 millió euróra volna szükség. A román sajtóban megszólaló piaci szereplők üdvözölték az államfő terveit, mondván: a bérek csökkentése jobb megoldás az adók emelésénél, mivel ezzel Románia a befektetők szemében versenyképes marad. Gazdasági elemzők ugyanakkor nem tartják kivitelezhetőnek az államfő elképzelését, hiszen a mintegy 1,5 millió közalkalmazott "túlerőben" van a kormánnyal szemben és várhatóan utcára vonulva követelik igazukat. Tény, hogy Basescu kijelentése óriási felháborodást váltott ki a szakszervezeti vezetőkben, komolytalannak és elfogadhatatlannak tartják elképzeléseit és máris általános sztrájkkal fenyegetőznek.
