BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmasat zuhant Bukarest

A Nyugat-Európán végigsöprő pesszimizmus miatt a mélyben zárták a keddi kereskedési napot a Bukaresti Értéktőzsde (BVB) mutatói is.

2010. május 4. kedd, 16:41

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kereskedőkön eluralkodott érdektelenséget tetőzték azok a kormányközeli kiszivárogtatások is, mely szerint az országban tartózkodó IMF küldöttség az egykulcsos adó illetve az áfa kulcsának emelését követeli 4 illetve 5 százalékponttal.

A pánikszerű eladási hullám legnagyobb vesztese az öt befektetési alap (SIF), közös mutatójuk a BET-FI, amely napközben 6 százalék fölötti mínuszban is járt, zárásra kissé erősödve végül mínusz 5 százalékon állapodott meg.

Hasonló mértékben gyengültek a román blue chipek is. A BET a nap végén több mint négy százalékkal alacsonyabb szinten, 5416,82 ponton állt az előző napi záróértékhez képest.

A likviditását tekintve legjelentősebb 25 vállalat indexe a BET-C 4,45 százalékot zuhant, de az energetikai szektorban érdekelt vállaltok mutatója a BET-NG is 4 százalék fölötti mínuszban zárt.

Az bukaresti parketten eluralkodott pesszimizmust jól tükrözi, hogy zárás előtt mindössze három vállalat papírja drágult valamelyest, a műanyagiparban érdekelt Romcarbon (ROCE) 5, a szállodaipari befektető az EFO 2 míg a tengeri áruszállítással foglalkozó Socep (SOCP) 0,5 százalékot pluszban zárt. A nap vesztese az Alro SA, (ALR) az alumíniumgyártó, amelynek papírjai a felfüggesztési küszöböt vészesen megközelítve mínusz 14,8 százalékot értéktelenedtek.

A kelet-európai valutákhoz képest valamelyest mérsékeltebb volt a lej zuhanása, a román nemzeti valutával záráskor 4,143-4,146 árfolyamon kereskedtek, 0,4 százalékkal alacsonyabb szinten, mint egy nappal korábban.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet