A delegáció az eredmények függvényében tesz majd javaslatot arra, hogy Bukarest megkaphatja-e a hitelrészlet 4-ik, 850 millió eurós részletét.
Románia 2009 tavaszán kötött 19,95 milliárd euró készenléti hitelről szóló megállapodást az IMF vezette hitelezői konzorciummal - amelynek tagja az EU és az EBRD -, aminek közel egyharmada február végéig befolyt az államkasszába.
Az IMF-fel kötött egyezmény szerint idén a tavalyi 7,2 százalékról 5,9 százalékra kell leszorítani a GDP-arányos költségvetési hiányt. Szakértők szerint ehhez a GDP 0,2 százalékának megfelelő összeggel kellene csökkenteni a közkiadásokat, ami 100-150 ezer közalkalmazott elbocsátásával járna. Az Emil Boc vezette kormány azonban máig nem csökkentette az állami apparátus létszámát, sőt az ezzel kapcsolatos kiadások folyamatosan nőttek.
A bukaresti statisztikai hivatal (INS) szerint 2008 októberétől 2009 októberéig több mint 26 ezerrel, azaz 8 százalékkal nőtt a közigazgatási alkalmazottak száma, miközben az áfából, a legjelentősebb bevételi forrásból származó összegek 19 százalékkal csökkentek, ami tovább mélyítette a költségvetésben tátongó lyukat. A hitelszerződésben Bukarest által vállaltak szerint a költségvetési deficit mértéke 2010 első negyedében nem haladhatja meg a 8,25 milliárd lejt, ami a kormányfő szerint kényelmesen teljesíthető.
A közzétett számok azonban aggodalomra adnak okot - vélik az elemzők - az év első két hónapjában a hiány ugyanis meghaladta az 5,8 milliárd lejt (a GDP 1,1 százaléka). A szakértők emellett attól is tartanak, hogy a kormány nem a valós számokat közli, és azt sem tartják véletlennek, hogy a márciusi adatokat máig nem tették közzé.
Mihai Tanasescu (Románia képviselője a Valutaalapnál) kijelentette: nem kizárt, hogy a költségvetési hiánycél módosításra szorul, annál is inkább mivel az IMF a korábbi 1,3 százalékról 0,8 százalékra módosította az idei GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését.
Ahhoz képest, hogy a román kormány szinte alig valósított meg valamit vállalt kötelezettségei közül, az IMF valamiért kesztyűs kézzel bánik keleti szomszédunkkal, udvariasan méltatva ezidáig elért sikereit. Mindezt annak ellenére, hogy a kormány az eddig a kormánykasszába befolyt 11,5 milliárd euró nagy részét a közszférában dolgozók bérére, illetve a nyugdíjak kifizetésére fordította, bevételnövelő intézkedésekre azonban konkrét tervek nincsenek.
