A külföldön dolgozó vendégmunkások utalásai és az uniós forrásokból érkező pénzösszegek jelentősen megcsappantak, így a februári deficit meghaladta a 25 millió eurót.
A magas hiány elsősorban annak köszönhető, hogy Románia az említett hónapban 288 millió eurót utalt vissza az európai közös kasszába, - részben a fel nem használt alapok, illetve a költségvetési hozzájárulás címén - és mindössze 73 millió eurót kapott.
A gazdasági válság ugyanakkor drasztikusan visszavetette a vendégmunkások hazautalásait is, a nyugat-európai országokban bevezetett megszorítások és a rohamosan növekvő munkanélküliség miatt az év második hónapjában alig 253 millió euró érkezett a családtagok számláira. Az előző év azonos hónapjában ehhez képest 772 millió euró szufficit keletkezett, a beérkezett összeg nagy részét - mintegy 700 millió eurót az unió, 360 millió eurót pedig a vendégmunkások utaltak Romániába.
A válság kirobbanása előtt azonban még ennél is több, 500-600 millió euró érkezett a külföldön dolgozóktól - állítják a BNR szakemberei. A folyó fizetési mérleg az év első két havában 64 százalékos emelkedéssel, 754 millió eurós deficitet halmozott fel. Idénre az elemzői konszenzus 4,1-4,4 százalékos GDP-arányos hiányt prognosztizál, Mugur Isarescu jegybankelnök viszont 6 százalékot jósol.
