BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fordulat Romániában: alig utalnak haza a vendégmunkások

Hosszú évek óta először idén februárban a Romániából külföldre utalt pénzmennyiség összege meghaladta az országba érkező valuta mennyiségét - derül ki a román jegybank (BNR) adataiból.

2010. április 20. kedd, 12:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A külföldön dolgozó vendégmunkások utalásai és az uniós forrásokból érkező pénzösszegek jelentősen megcsappantak, így a februári deficit meghaladta a 25 millió eurót.

A magas hiány elsősorban annak köszönhető, hogy Románia az említett hónapban 288 millió eurót utalt vissza az európai közös kasszába, - részben a fel nem használt alapok, illetve a költségvetési hozzájárulás címén - és mindössze 73 millió eurót kapott.

A gazdasági válság ugyanakkor drasztikusan visszavetette a vendégmunkások hazautalásait is, a nyugat-európai országokban bevezetett megszorítások és a rohamosan növekvő munkanélküliség miatt az év második hónapjában alig 253 millió euró érkezett a családtagok számláira. Az előző év azonos hónapjában ehhez képest 772 millió euró szufficit keletkezett, a beérkezett összeg nagy részét  - mintegy 700 millió eurót az unió, 360 millió eurót pedig a vendégmunkások utaltak Romániába.

A válság kirobbanása előtt azonban még ennél is több, 500-600 millió euró érkezett a külföldön dolgozóktól - állítják a BNR szakemberei. A folyó fizetési mérleg az év első két havában 64 százalékos emelkedéssel, 754 millió eurós deficitet halmozott fel. Idénre az elemzői konszenzus 4,1-4,4 százalékos GDP-arányos hiányt prognosztizál, Mugur Isarescu jegybankelnök viszont 6 százalékot jósol.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet