BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még várni kell a román gazdaság felépülésére

Korábbi előrejelzésével ellentétben mérsékeltebb gazdasági növekedést prognosztizál 2010-re Románinak az IMF, a szakemberek a korábban jósolt 1,3 százalékos GDP-növekedés helyett már csak 0,8-1 százalékos élénkülést várnak.

2010. április 12. hétfő, 12:13

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jeffrey Franks, a valutaalap Romániáért felelős megbízottja egy hétvégi televíziós interjúban a román gazdaságot egy az intenzív osztályon fekvő beteg állapotához hasonlította. A magas lázzal a kórházba érkező páciens állapotát sikerült stabilizálni, ám teljes felépülésére még várni kell - tette hozzá.

Erre leghamarabb az év második felében kerülhet sor, amennyiben a lábadozás során a bukaresti vezetés érvényesíti megszorító intézkedéseit - tette hozzá a szakember. A kormány legfontosabb teendői közül az államháztartási hiány drasztikus csökkentése a prioritás, azt viszont Bukarestnek kell eldönteni, hogy ezt a kiadások csökkentésével vagy a bevételek növelésével valósítja meg.

Románia az IMF-el kötött készenléti hitelszerződés aláírásakor vállalta, hogy a hiányt a tavalyi 7 százalékról idén 5,9 százalékra mérsékli, 2012-re pedig 3 százalék alá szorítja. A szakértők szerint ehhez a GDP 0,2 százalékának megfelelő összeggel kellene csökkenteni a közkiadásokat, ami 100-150 ezer közalkalmazott elbocsátásával járna.

A pénzügyminisztérium adatai szerint az első negyedévben a deficitet 8,25 milliárd lejre (1 euró 4,1 lej) sikerült visszaszorítani, ami a korábbi célnak megfelel. Elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a kormány kozmetikázott adatokkal operál, a költségvetésen tátongó lyukat a magánszektor felé felhalmozott tartozások kiegyenlítésére szánt összeggel sikerült betapasztani.

Miután a megszorító intézkedések rendre elmaradnak, és az állami kiadások sem csökkenek, a szakértők többsége az adók emelésében látja a megoldást. A kormány azonban újabb adóterhek kivetéséről hallani sem akar, inkább az adózási morál javulásától remél pluszforrást.

Az adózási rendszer egyszerűsítése, illetve a terhek csökkentése több pénzt hozhat az államkasszának, mint újabb adók kivetése - jelentette ki Andreea Vass, a román miniszterelnök tanácsosa.

A fiskális reform már tavaly elkezdődött, amikor több mint 200 adónem és illeték szűnt meg. Három hete újabb 20 illeték eltörléséről döntött a kabinet, igaz, hogy még ezzel együtt is több mint 275 adónem maradt. A kormány célja az, hogy az adónemek számát 100 alá szorítsa - tette hozzá a tanácsos.

Traian Basescu államfő korábbi bejelentésére, miszerint Románia a jelenlegi szerződés 2011-es lejárta után újabb készenléti IMF-hitelmegállapodás aláírására készül, Vass kijelentette: egy újabb hitelszerződés megkötése azt jelentetné, hogy nem sikerült véghez vinni a reformokat, ezt pedig még korai lenne kijelenteni.

Franks ugyanakkor úgy látja, egy esetleges újabb hitel-megállapodás javítaná az ország külföldi megítélését, növelné a befektetői bizalmat. Az IMF jelenléte egyfajta garanciát jelent mind a befektetők, mind a hitelezők szemében -tette hozzá a pénzügyi szakember. 

Románia 2009 tavaszán kötött 19,95 milliárd euró készenléti hitelről szóló megállapodást az IMF vezette hitelezői konzorciummal - amelynek tagja az EU és az EBRD -, aminek közel egyharmada február végéig befolyt az államkasszába. Bár a bukaresti vezetés nem teljesítette a hitelrészletek lehívásának érdekében vállalt kötelezettségeit, a kritikus gazdasági helyzetben a Valutaalap kivételesen azt is megengedte, hogy az összeg felét a költségvetési hiány finanszírozására fordítsák. Ezt azonban a következő, májusban esedékes részlet lehívásakor már nem teheti meg Bukarest.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet