Jeffrey Franks, a valutaalap Romániáért felelős megbízottja egy hétvégi televíziós interjúban a román gazdaságot egy az intenzív osztályon fekvő beteg állapotához hasonlította. A magas lázzal a kórházba érkező páciens állapotát sikerült stabilizálni, ám teljes felépülésére még várni kell - tette hozzá.
Erre leghamarabb az év második felében kerülhet sor, amennyiben a lábadozás során a bukaresti vezetés érvényesíti megszorító intézkedéseit - tette hozzá a szakember. A kormány legfontosabb teendői közül az államháztartási hiány drasztikus csökkentése a prioritás, azt viszont Bukarestnek kell eldönteni, hogy ezt a kiadások csökkentésével vagy a bevételek növelésével valósítja meg.
Románia az IMF-el kötött készenléti hitelszerződés aláírásakor vállalta, hogy a hiányt a tavalyi 7 százalékról idén 5,9 százalékra mérsékli, 2012-re pedig 3 százalék alá szorítja. A szakértők szerint ehhez a GDP 0,2 százalékának megfelelő összeggel kellene csökkenteni a közkiadásokat, ami 100-150 ezer közalkalmazott elbocsátásával járna.
A pénzügyminisztérium adatai szerint az első negyedévben a deficitet 8,25 milliárd lejre (1 euró 4,1 lej) sikerült visszaszorítani, ami a korábbi célnak megfelel. Elemzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a kormány kozmetikázott adatokkal operál, a költségvetésen tátongó lyukat a magánszektor felé felhalmozott tartozások kiegyenlítésére szánt összeggel sikerült betapasztani.
Miután a megszorító intézkedések rendre elmaradnak, és az állami kiadások sem csökkenek, a szakértők többsége az adók emelésében látja a megoldást. A kormány azonban újabb adóterhek kivetéséről hallani sem akar, inkább az adózási morál javulásától remél pluszforrást.
Az adózási rendszer egyszerűsítése, illetve a terhek csökkentése több pénzt hozhat az államkasszának, mint újabb adók kivetése - jelentette ki Andreea Vass, a román miniszterelnök tanácsosa.
A fiskális reform már tavaly elkezdődött, amikor több mint 200 adónem és illeték szűnt meg. Három hete újabb 20 illeték eltörléséről döntött a kabinet, igaz, hogy még ezzel együtt is több mint 275 adónem maradt. A kormány célja az, hogy az adónemek számát 100 alá szorítsa - tette hozzá a tanácsos.
Traian Basescu államfő korábbi bejelentésére, miszerint Románia a jelenlegi szerződés 2011-es lejárta után újabb készenléti IMF-hitelmegállapodás aláírására készül, Vass kijelentette: egy újabb hitelszerződés megkötése azt jelentetné, hogy nem sikerült véghez vinni a reformokat, ezt pedig még korai lenne kijelenteni.
Franks ugyanakkor úgy látja, egy esetleges újabb hitel-megállapodás javítaná az ország külföldi megítélését, növelné a befektetői bizalmat. Az IMF jelenléte egyfajta garanciát jelent mind a befektetők, mind a hitelezők szemében -tette hozzá a pénzügyi szakember.
Románia 2009 tavaszán kötött 19,95 milliárd euró készenléti hitelről szóló megállapodást az IMF vezette hitelezői konzorciummal - amelynek tagja az EU és az EBRD -, aminek közel egyharmada február végéig befolyt az államkasszába. Bár a bukaresti vezetés nem teljesítette a hitelrészletek lehívásának érdekében vállalt kötelezettségeit, a kritikus gazdasági helyzetben a Valutaalap kivételesen azt is megengedte, hogy az összeg felét a költségvetési hiány finanszírozására fordítsák. Ezt azonban a következő, májusban esedékes részlet lehívásakor már nem teheti meg Bukarest.
