Várhatóan még a héten eldőlhet az észak-erdélyi autópálya sorsa, miután a sztrádaépítő amerikai Bechtel és a román autópálya-kezelő társaság (CNADNR) képviselői megpróbálnak alternatív finanszírozást találni a munkálatok folytatására. A Bechtel februárban jelentette be, hogy mivel a sztrádaépítés további finanszírozása nem biztosított, illetve a román állam máig nem fizette ki a tavalyról maradt 160 millió eurós tartozását, 1900 munkás elbocsátására kényszerül. A 415 kilométer hosszú Bors-Brassó sztráda megépítésére 2004-ben kapott megbízást az amerikai útépítő, az építkezés megkezdése óta eltelt hat év alatt azonban mindössze a Kolozsvárt elkerülő, Gyalut Aranyosgyéressel összekötő szakaszt sikerült átadni a forgalomnak tavaly decemberben. Kezdetben a sztrádaépítés költségeit 2,2 milliárd euróra becsülték, átadását pedig 2012-re ígérte a kivitelező, mára azonban kiderült, hogy a teljes szakasz építési költségei meghaladják a hét-nyolc milliárd eurót, az átadásra pedig leghamarabb 2014 végén kerülhet sor. Ez sem tekinthető azonban véglegesnek. A közlekedési minisztérium idei 10,6 milliárd lejes (2,5 milliárd euró) költségvetéséből ugyanis autópálya-építésre mindössze 380 millió eurót használhat fel, Emil Boc kormányfő szerint idén csak a Torda és Aranyosgyéres, illetve Gyalu és Bánffyhunyad közötti - összesen 18 kilométeres - szakasz megépítésére lesz forrás.
