BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vége a válságnak - Izraelben legalábbis

2010. március 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem lesz újra gazdasági visszaesés, vagyis a válság hamarosan véget ér - legalábbis Jimmy Weinblatt szerint. A neves izraeli közgazdászprofesszor - aki egyben a Ben Gurion egyetem rektora - budapesti látogatásán a Napinak optimistán nyilatkozott a világgazdaság jövőjéről. Úgy véli, hogy a válság hatására nőtt a kormányok megfontoltsága és ereje is, márpedig ezek birtokában képesek lehetnek felismerni és kezelni is egy esetleges gazdasági hanyatlást - aminek egyébként semmi jelét nem látja. Az izraeli professzor szerint igazán aggodalomra csak a likviditási csapda ad okot - a vállalkozások finanszírozása ugyanis világszerte problematikus, a pénzintézetek vonakodva nyújtanak csak hitelt és ezzel a növekedés egyik alapfeltétele hiányzik. A vártnál jobb az izraeli gazdaság helyzete. Bár Izrael hazánkhoz hasonlóan nagyon nyitott gazdaság, tavaly nem csökkent a GDP és az államháztartás hiánya is mindössze 4 százalékra nőtt. A tel-avivi kormány, úgy tűnik, jól kezelte a válságot, mert a jegybankkal együttműködve viszonylag alacsonyan tudták tartani az inflációt is. Ennek kárát elsősorban a lakosság látta, mert a szociális kiadásokat, az oktatásra és az egészségügyre fordított pénzt kurtították meg - ez heves ellenállást váltott ki az országban. Weinblatt szerint az egyetlen igazán rossz statisztikai adat a munkanélküliség alakulása: ez tavaly 6-ról 8 százalékra nőtt, és az idén sem csökken jelentősen.
A válság elsősorban a tradicionális iparágakban okozott komoly gondot és leépítéseket. A textilipar, a gépgyártás, az élelmiszer-feldolgozás egyaránt két számjegyű csökkenést mutatott, míg a csúcstechnológiát jelentő informatika, elektronika, vegyipar teljesítménye még a legrosszabb hetekben sem csökkent jelentősen, az idei év első két hónapjában pedig már 5-8 százalékos növekedést értek el. Különösen érdekes ez annak fényében, hogy Izrael legfőbb exportpiaca az USA és Nyugat-Európa, ahol pedig drasztikusan esett a vásárlóerő és az ipari termelés. A termelékenység is jelentősen megugrott a válság hatására, és az import is nagymértékben visszaesett 2009-ben. Az idei évre viszont már 2,5-2,8 százalékos GDP-növekedést jósol az izraeli gazdaságnak a professzor, aki magyarországi látogatása alkalmával hat itteni egyetemet keres fel, hogy ösztöndíjprogramokról, kutatási együttműködésről és csereprogramokról tárgyaljon magyar kollegáival.

Szakonyi Péter
Szakonyi Péter

Ez is érdekelhet