Alig két héttel a romániai roncsprémiumprogram újraindítása után mind az 50 ezer magánszemélyeknek szánt értékjegy - amelyet a tízévesnél öregebb autók leadásáért kap a tulajdonos - elfogyott - jelentette be a bukaresti környezetvédelmi minisztérium. Február 18-ától bárki korlátlan számú öreg autót adhat le az erre a célra kijelölt 240 roncstelep egyikén, amelyekért gépkocsinként 3800 lejes, november végéig felhasználható értékutalványt kap. Egy új autó vásárlásakor legfeljebb három kupon váltható be, ám amivel a voucherek nem névre szólnak, gond nélkül továbbadhatók. Mivel így az is pénzzé teheti koros autóját, aki nem feltétlenül akar új autót vásárolni, az emberek szó szerint megrohamozták a bontókat, hogy pénzzé tegyék roncsaikat.
Az értékjegyek adásvétele óriási üzlet: a spekulánsok kezdetben apróhirdetéseken keresztül adták-vették a jegyeket, ám ma már online börzéken folyik a kereskedés. A Porsche Romania által működtetett rabla-2010.ro honlapot böngészve közel ezer hirdetést találtunk, ahol az utalványokat 800-1900 lejes áron kínálják eladásra. A spekulánsok felvásárolják a vouchereket, abban a reményben, hogy később 2500 lejért adhatják tovább azoknak az autósoknak, akik a 7500 lejért megvett három jegyet 11,4 ezres értéken számíttathatják be új autójuk megvételekor. Mostanáig ugyanakkor a legfrissebb minisztériumi adatok szerint országszerte mindössze 1828 új autót adtak el a támogatás igénybevételével. A programban a cégek is részt vehetnek, ám eddig csak tíz vállalat jelezte, hogy élni kíván a lehetőséggel. A vállalkozásoknak tízezer értékutalványt szántak az alapból.
A kormány a program segítségével minél több környezetszennyező autót akar eltüntetni a forgalomból, amit Gheorghe Popescu, a környezetvédelmi alap vezetője szerint el is érnek. Az értékjegyek sorsa nem a kormány gondja - tette hozzá. A környezetvédelmi alap rendelkezik a további finanszírozáshoz szükséges forrásokkal, amelyek akár az ország összes régi járművének felvásárlásához elengedőek - jelentette ki tegnap Borbély László környezetvédelmi miniszter. A jövő hét folyamán megszületik az a kormányhatározat, mely újabb 50 ezer értékjegy kibocsátását teszi lehetővé. A spekuláció visszaszorítása érdekében ugyanakkor az új kuponok érvényessége a jelenlegi 9 hónap helyett 90 napra csökken - mondta. A 110 ezer voucher beváltása összesen közel 100 millió eurójába kerülhet a román kormánynak, a spekulánsok becslések szerint 15-20 millió euró haszonra tesznek szert.
