BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már apadnak a folyók Romániában

2010. február 23. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Romániában tíz megyében közel negyven településen okoztak károkat a hét végi heves esőzések, illetve a hó olvadása miatt megáradt folyók és a földcsuszamlások - jelentette be Vasile Blaga belügyminiszter. Négy megyei utat le kellett zárni, fennakadások voltak a vasúti forgalomban és országszerte mintegy 3300 hektár mezőgazdasági terület került víz alá, a legsúlyosabb károkat az ország délkeleti megyéiből jelentették. Bár minden jel arra utal, hogy a folyók vízszintje lassú apadásnak indult, több folyón, köztük a Körösökön sárga riasztás maradt érvényben.
Az évtizedek óta elhanyagolt gátrendszerek megerősítése, illetve a megelőző intézkedések pénz hiányában rendre elmaradnak az országban, így évről évre visszatérő gond az árvíz; a meglévő gátak rendbetételéhez, illetve újak építéséhez a vízügyi hatóság szerint 2030-ig évente 250 millió euróra volna szükség. A bajt tetézi, hogy legfeljebb a lakosság 15-20 százaléka rendelkezik ingatlanbiztosítással, így a kormánynak kell milliárdokat költenie a romba dőlt házak újjáépítésére - ezért 2008 végén úgy döntött, mindenki számára kötelezővé teszik az ingatlanbiztosítást. A beton-, tégla-, illetve faházak esetében az ingatlan biztosításának éves díja húsz euró, a vályogházakra tíz euró lenne, a kártérítés felső határát 20 ezer, illetve 10 ezer euróban állapították meg (földrengés, árvíz vagy földcsuszamlás okozta károkra).

Az eredeti forgatókönyv szerint az új szabályozás tavaly július 1-jén lépett volna életbe, ám a megfelelő adatbázis hiányában a kormány előbb fél, majd egy évre elhalasztotta a bevezetését. A szabályozást heves kritikával illetik mind az ingatlantulajdonosok, mind pedig a szakemberek: több biztosítótársaság jelezte, hogy nem veszi fel termékpalettájára a kötelező lakásbiztosítást, az önkormányzatok meg attól félnek, hogy a hátrányos helyzetűektől nem tudják majd behajtani a díjakat, ezért a település kasszájából kell majd kifizetni. A tervezet szerint azok a lakástulajdonosok, akik nem kötnek biztosítást, természeti csapások okozta kár esetén nem részesülhetnek majd az állami segélyekből, emellett 100 és 500 lej közötti bírságra is számíthatnak.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet