BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot zuhant a román GDP

Éves szinten 7,2 százalékot zsugorodott Románia gazadsága 2009 utolsó negyedében.

2010. február 12. péntek, 10:29

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A várakozásokkal ellentétben a tavalyi év utolsó három hónapjában Románia gazdasága 1,5 százalékot zsugorodott az előző negyedévhez képest -  derül ki a bukaresti statisztikai hivatal (INS) pénteken közétett adataiból.

Korábban ez elemzők többsége a negyedik negyed évre enyhe GDP-növekedést, legrosszabb esetben is csak stagnálást prognosztizáltak.

Ezzel éves szinten a szomszédos ország gazdasága 7,2 százalékos recessziót könyvelhetett el, szemben a 2008-ban regisztrált 7,1 százalékos gazdasági növekedéssel.

Ezzel egy időben tovább nőtt az infláció is, a Decemberben regisztrált 0,3 százalékos növekedéssel, az éves index már 5,2 százalékos vásárlóerő-gyengülést mutat.

Az inflációt elsősorban a dohánytermékek, az üzemanyag illetve az energiaárak emelkedése táplálta.

Tavaly decemberhez képest idén januárban ugyanakkor további 0,43 százalékkal drágultak az élelmiszerek, 3,2 százalékkal az egyéb termékek és 0,36 százalékkal nőttek a szolgáltatások árai is.

Az INS adataiból az is kiderül, hogy 2008-hoz képest tavaly 5,5 százalékkal csökkent az ipari termelés is, amit elsősorban a kitermelés 6,5 illetve a feldolgozóipar 12 százalékos visszaesése idézett elő.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet