A Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége az igazgatótanácsnak tett jelentésében javasolni fogja, hogy legkésőbb március elejéig folyósítsák a készenléti hitel harmadik és negyedik, összesen 2,3 milliárd eurós részletét Romániának - közölte tegnap Jeffrey Franks, a delegáció vezetője. A soron következő hitelrészlet felét a román jegybank tartalékalapja kapja, míg a fennmaradó részt a költségvetési deficit pótlására használhatják.
Az IMF és az Európai Bizottság (EB) delegációja azzal a céllal érkezett Bukarestbe, hogy felmérjék a tavaly megkötött, összesen 19,95 milliárd euró értékű hitelszerződés feltételeinek betartását. Az összeg jelentős részét - 12,95 milliárd eurót - az IMF folyósítja, a fennmaradó összeg az Európai Uniótól, a Világbanktól és az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Banktól érkezik. Tavaly Bukarestnek sikerült a GDP-arányos költségvetési hiányt a szerződésben foglaltak szerint 7,3 százalékon tartani, az ez évre tervezett 5,9 százalékos deficit is teljesíthető. Mivel a belső fogyasztásban idén nem várható fellendülés, Románia gazdasága csak 2011-ben térhet magához, így 2010-ben legfeljebb 1,3 százalékos GDP-növekedés várható. Valós veszélyt jelenthet ugyanakkor a munkanélküliség folyamatos növekedése, az év második felében az állástalanok száma elérheti az egymillió főt - véli Franks. Ennek ellenére Bukarestnek drasztikusan csökkentenie kell közkiadásait, ezen belül elsősorban a közalkalmazottak számát, illetve a bérköltségeket. Románia nem egy olyan gazdag ország, amely megengedhetne magának egy Mercedes típusú állami szektort, legfeljebb egy Dacia típusúra futja.
A további hitelrészletek folyósításának feltétele a költségvetési egyensúly megtartása, elsősorban ezt ellenőrzi majd az április végén Dominique Strauss-Kahn vezérigazgató vezetésével visszatérő IMF-küldöttség - figyelmeztetett Franks.
A küldöttség optimista jelentése ellenére Bukarestnek nem lesz egyszerű véghezvinni vállalt kötelezettségeit, ehhez ugyanis becslések szerint közel 100 ezer közalkalmazott elbocsátására volna szükség. Az érdekképviseletek ugyanakkor hallani sem akarnak létszámleépítésről. Az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés már napok óta sztrájkőrséget tart a bukaresti pénzügyminisztérium előtt, ahol leépítések helyett inkább fizetés nélküli kényszerszabadságot követelnek és általános sztrájk kirobbantásával fenyegetnek.
