BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cseh szociáldemokraták már megint osztogatnának

2010. január 27. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cseh parlament tegnapi ülésén a szociáldemokraták (CSSD) megorroltak a kormányra, és nem engedték, hogy az ülés programpontjai közé felvegyék az állami költségvetés hiányát finanszírozó államkötvények kibocsátásáról szóló törvénytervezet megvitatását. A törvénytervezet célja, hogy Prága két hullámban, összesen 167 milliárd cseh korona (1744,27 milliárd forint) értékben bocsásson ki államkötvényt, amiből részben finanszíroznák a tavalyi és az idei deficitet. Eduard Janota cseh pénzügyminiszter szerint a CSSD lépése megdrágítja az államadósság kezelését, miközben a kötvények kibocsátását már néhány héten belül elkezdték volna. Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták árnyék-pénzügyminisztere azzal érvelt, hogy a Fischer-kabinet velük nem egyeztetett a kérdésről. A Hospodárské Noviny gazdasági napilap idézi Michal Doktort, a polgári demokrata párt (ODS) képviselőjét, aki szerint a CSSD húzása legalább 2 milliárd korona kárt okozott, miközben Prága egyre rosszabb pénzügyi helyzetben van, 2010 végére az államadósság felkúszhat 1338 milliárd koronára, csak a kamattörlesztés terhe elérheti a 65 milliárdot - ez megfelel a belügyminisztérium teljes évi költségvetésének.

A szociáldemokraták a kommunistákkal (KSCM) összefogva a szerdai ülésen szinte valamennyi kiadásnövelő koncepciójukat keresztülerőltették, azaz bekerült a megvitatandó programpontok közé a 13. nyugdíj kifizetése (nem számítana teljes értékű nyugdíjnak, mivel 2400 koronáról, azaz 25 067 forintról van szó), a családi pótlék növelése, a progresszív személyi jövedelemadó bevezetése (most 15 százalékos, úgynevezett szuperbruttó adó van), csupán a vizitdíj eltörlését célzó javaslatuk nem ment át. Csak a családi pótlék emelése 750 millió korona többletkiadást jelentene. Ha valamennyi tervüket keresztülvinnék, akkor az a Hospodárské Noviny szerint éves szinten 14 milliárd korona többletkiadást jelentene.

Václav Klaus köztársasági elnök már előre jelezte, egyetlen olyan törvényt sem ír alá, ami növeli a költségvetési hiányt, Jan Fischer miniszterelnök pedig figyelmeztette a képviselőket, hogy ne fogadjanak el olyan törvényeket, amelyek emelik a deficitet. Az idei cseh költségvetés már eleve 163 milliárd korona deficittel számol. A mostani ülés azért kulcsfontosságú, mert aminek a vitája most nem kezdődik el, annak törvényhozási folyamatát már nem lehet a tavaszi választásokig végigvinni, így kérdésessé vált, hogyan fedezik majd a költségvetés hiányát, ha nem hajthatják végre a kötvénykibocsátást.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet