Nincs akadálya annak, hogy Románia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) megkapja a készenléti hitel harmadik, illetve negyedik részletét, az összesen 2,3 milliárd euró már februárban megérkezhet - jelentette ki vasárnap Emil Boc kormányfő. Bár a szombati tárgyalásokról hivatalos részleteket még nem lehet tudni, annyi kiszivárgott hogy az IMF-küldöttség által átadott dokumentum részben módosítaná a tavaly megkötött hitelmegállapodásban foglalt feltételeket. Jeffrey Franks, a delegáció vezetője kifejtette, hogy a soron következő hitelrészlet felét a román jegybank tartalékalapja kapja, míg a fennmaradó részt a költségvetési deficit pótlására használhatják. Külön kiemelte viszont, hogy a kölcsönzött összeget Bukarest nem fordíthatja a közalkalmazotti fizetések, illetve a nyugdíjak finanszírozására, valamint azt, hogy a költségvetési hiány nem haladhatja meg a GDP 5,9 százalékát. Franks arra is kitért, hogy bár tavaly nőtt a román adósság, ez nem jelent veszélyt, mert a GDP-arányos államadósság mértéke tavaly 27,7 százalék volt, ami idén is csak legfeljebb 30,6 százalék lesz. Míg az IMF előrejelzése szerint Románia 1,3 százalékos gazdasági növekedésre számíthat az idén, a Világbank csak 0,5 százalékot jósol.
