BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tanul-e a görög leckéből Csehország?

2010. január 20. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mélyülő államháztartási hiány miatt a cseh pénzügyminisztérium újra elővette a jövedelemadó növelésére vonatkozó terveit - írta a Hospodárské Noviny. A cseh gazdasági napilap úgy tudja, hogy a személyi jövedelemadó egységes kulcsa 25 százalék lenne. Napjainkban a szuperbruttó jövedelem szja-kulcsa egységesen 15 százalék, ami a bruttóra vetítve 23 százalékos adónak felel meg - ha a terv megvalósul, akkor az a szuperbruttó-adózás végét jelentené. Az adóemelés mellett megszüntetnék a járulékok befizetésének plafonját, ami az évi 1,7 millió koronát (6600 euró) meghaladó jövedelmeknél lép érvénybe.

Egyelőre nem lehet megmondani, hogy a magasabb jövedelemadó mekkora többletbevételt eredményez, mivel még nem tisztázták, hogyan változnak a jelenlegi adókedvezmények. Az adókat a tavaszi parlamenti választások után kívánják módosítani, ám erre egyelőre nincs meg a politikai akarat, mivel a két legnagyobb párt, a polgári demokrata ODS és a szociáldemokrata CSSD ellenzi a 25 százalékos adókulcsot. A Mladá Fronta Dnes szerdai száma ugyanakkor az ország pénzügyi helyzetéről szóló cikkének azt címet adta: Görög lecke Csehországnak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet