A mélyülő államháztartási hiány miatt a cseh pénzügyminisztérium újra elővette a jövedelemadó növelésére vonatkozó terveit - írta a Hospodárské Noviny. A cseh gazdasági napilap úgy tudja, hogy a személyi jövedelemadó egységes kulcsa 25 százalék lenne.
Napjainkban a szuperbruttó jövedelem szja-kulcsa egységesen 15 százalék, amely a bruttóra vetítve 23 százalékos adónak felel meg - ha a terv megvalósul, akkor az a szuperbruttó-adózás végét jelentené. Az adóemelés mellett megszüntetnék a járulékok befizetésének plafonját, ami az évi 1,7 millió koronát (6600 euró) meghaladó jövedelmeknél lép érvénybe.
Egyelőre nem lehet megmondani, hogy a magasabb jövedelemadó mekkora többletbevételt eredményez, mivel még nem tisztázták, miként módosulnak a jelenlegi adókedvezmények. Az adókat a tavaszi parlamenti választások után felálló kormánykoalíciónak kellene módosítani, ám erre egyelőre nincs meg a politikai akarat, mivel a két legnagyobb párt, a polgári demokrata ODS és a szociáldemokrata CSSD ellenzi a 25 százalékos adókulcsot.
