BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adóemelés nyomja agyon a román vállakozásokat

Megszűnt a román kisvállalkozások kedvezményes adóformája.

2010. január 20. szerda, 16:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A román kormány megszűntette a kkv-k kedvezményes adózását, amely lehetővé tette, hogy a legfeljebb 100 ezer eurós éves forgalmat bonyolító, maximum kilenc alkalmazottat foglalkoztató vállalkozók bevételük mindössze három százalékát fizessék be az államkasszába.

Január 1-jétől ezek a kkv-k is a profitjuk után kénytelenek adót fizetni, ennek mértéke 16 százalék. Sok cégnek az adóoptimalizálás céljából végrehajtott nyereség-csökkentés sem jelent megoldást, hiszen a szolgáltatói szektorban, illetve a vendéglátóiparban továbbra is megmaradt a tavaly bevezetett átalányadó, amelyet - negyedévenként, a forgalom függvényében - akár veszteséges működés esetén is ki kell fizetni.

Emellett a frissen kinevezett egészségügyi miniszter márciustól megadóztatná a gyorséttermi élelmiszereket, édességeket, szénsavas üdítőket, csipszeket és mindazon a termékeket, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak az egészségre káros összetevőket, adalékanyagokat. Erről bővebben itt olvashat.

Cseke Attila tervei szerint az új adót a forgalmazó, az importáló és a gyártó cégeknek is meg kell majd fizetniük, ami újabb csapást mérne a kiskereskedőkre, valamint a vendéglátásból élőkre.

A magas terhek elől menekülve a cégtulajdonosok többsége felhagy vállalkozásával, és egyéni vállalkozóként folytatja tevékenységét. A 16 százalékos adót ugyan ebben az esetben sem lehet elkerülni, de a tb-járulékokat csak a mindenkori minimálbér után kell befizetni.

A hivatalos statisztikai adatok szerint a Romániában működő közel 450 ezer kkv forgalmának három százalékos adóztatása 2009-ben több mint 90 millió eurót hozott az államkasszába.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet