A román kormány megszüntette a kkv-k kedvezményes adózását, ami lehetővé tette, hogy a legfeljebb 100 ezer eurós éves forgalmat lebonyolító és maximum kilenc alkalmazottat foglalkoztató vállalkozók bevételük mindössze három százalékát fizessék be az államkasszába. Január 1-jétől ezek a kkv-k is a profitjuk után kénytelenek adót fizetni, amelynek mértéke 16 százalék. Sok cégnek az adóoptimalizálás céljából végrehajtott nyereségcsökkentés sem jelent megoldást, hiszen a szolgáltató szektorban, illetve a vendéglátóiparban továbbra is megmaradt a tavaly bevezetett átalányadó, amelyet - negyedévenként, a forgalom függvényében - akár veszteséges működés esetén is ki kell fizetni.
Emellett a frissen kinevezett egészségügyi miniszter márciustól megadóztatná a gyorséttermi élelmiszereket, édességeket, szénsavas üdítőket, chipseket és mindazon termékeket, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak az egészségre káros összetevőket, adalék anyagokat (Napi Online, 2010. január 14.). Cseke Attila tervei szerint az új adót a forgalmazó, az importáló és a gyártó cégeknek is meg kell majd fizetniük, ami újabb csapást mérne a kiskereskedőkre, valamint a vendéglátásból élőkre.
A magas terhek elől menekülve a cégtulajdonosok többsége felhagy vállalkozásával, és egyéni vállalkozóként folytatja tevékenységét. A 16 százalékos adót ugyan ebben az esetben sem lehet elkerülni, de a tb-járulékokat csak a mindenkori minimálbér után kell befizetni. A hivatalos statisztikai adatok szerint a Romániában működő közel 450 ezer kkv forgalmának háromszázalékos adóztatása 2009-ben több mint 90 millió eurót hozott az államkasszába.
