BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pozsony nyert a roncsprémiumon

2010. január 18. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kormány 49,832 millió eurót fizetett ki tavaly autóvásárlási támogatásként, miközben az új gépkocsik megvásárlásából befolyt adó elérte a 66,509 millió eurót. A roncsprémiumprogram így 16,676 millió euró többlettel zárult - jelentette hétfőn a SITA szlovák hírügynökség. Összesen 39 270 autót vásároltak azok, akik kihasználták az akció két fordulóját (az elsőben autónként 1500, a másodikban 1000 eurót tett ki az állami hozzájárulás). A legtöbben öreg Skodájuktól váltak meg és főként Renault-t vásároltak - tájékoztatott Mária Nováková, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) képviselője. A roncsprémium hozzájárult ugyan ahhoz, hogy az utakról eltűnjenek az öregebb autók, a gépkocsik átlagéletkora azonban alig csökkent - tette hozzá. A ZAP adatai szerint Szlovákiában január 1-jén közel 1,6 millió autó volt forgalomban, amelyek átlagos kora 11 év. A roncsprémium programban leadott gépkocsik több mint 54 százaléka 50 évesnél is öregebb volt, az autóbontókban kikötött 44 200 gépkocsi átlagkora 21 év volt.
Szlovákiában 2009 decemberében 12,66 százalékra nőtt a munkanélküliségi ráta, ami 4,27 százalékponttal több a 2008. decemberi adatnál. Az országban jelenleg mindössze 5000 szabad munkahely jut a csaknem 380 ezer munkanélkülire és a munkáltatók további 17 ezer munkahely megszüntetését tervezik a közeljövőben. Biztató jel, hogy novemberben 3,8 százalékkal bővült a szlovák ipar megrendelésállománya 2008 novemberéhez képest - 2009-ben először nőtt ez a mutató. Az év első 11 hónapjában több mint 22 százalékkal zuhant a megrendelésállomány.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet