BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csehország hó alatt

2010. január 12. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csehország a hó fogságában - ez volt a legnagyobb cseh napilap, a Mladá Fronta Dnes hétfői nyitócikkének címe. Ennyi hó! Ez normális? - kérdezi a keddi szám vezető híre. Az egyébként nem az időjárási hírek tálalása miatt mértékadó országos lap meteorológusokat idézve megállapítja: a mostani hómennyiség nem rendkívüli, az a szokatlan, hogy nem a hegyekben, hanem a sík vidékeken hullott le, különösen Prága és környéke, továbbá a megyeszékhely Pardubice szenved. A péntek óta tartó havazás részlegesen megbénította a közlekedést, beleértve a Csehország és Szlovákia közti vasúti összeköttetést. A síközpontok ugyan örülnek, ám a hegyekbe többnyire másod- vagy harmadrendű utak vezetnek, s ezeket nem győzik megtisztítani, azaz alig lehet megközelíteni a felvonókat. Egyelőre viszont nem kell tartani az árvizektől. "Csak akkor volna probléma, ha hirtelen és tartós felmelegedés köszöntene be, de ezzel nem számolunk" - mondta Radim Tolasz, a Cseh Hidrometeorológiai Intézet munkatársa. A tartós havazás egyik következménye, hogy a boltok polcairól eltűntek a téli sportfelszerelések. "Az emberek a hétvégén felvásárolták a síkesztyűket, a szánkókat, a sífutó léceket, a kabátokat, legalább 1 millió korona (kb. 10,5 millió forint) forgalmat csináltunk" - mondta egy Érchegység közeli 100 ezres város egyik sportüzletének munkatársa.

Szlovákiában viszont a Kárpátok felfogta a felhőket, csak a hegyekben van hó. Az országot belvíz eleve ritkán fenyegeti, néhány kisebb folyó ugyan a hétvégén kiöntött Közép-Szlovákiában, de mára minden visszatért a normális mederbe.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet