BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Benzinárrobbanás Csehországban

2010. január 10. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csehországban a lélektaninak számító 30 korona (306 forint)) fölé nőtt a benzin literenkénti átlagára. Utoljára 15 hónappal ezelőtt volt ilyen drága az üzemanyag - jelentette a Mladá Fronta Dnes napilap online kiadása. A statisztikai átlag szerint most 30,01 korona egy liter benzin, az autópályák mentén azonban akár a 33 koronát is elérheti a benzinár. Csehországban 2010. január 1-jétől egy százalékponttal nőtt az áfakulcs (az alsó 9-ről 10 százalékra, a felső 19-ről 20 százalékra), emellett nőtt a jövedéki adó is. A benzinkutak nem sokáig haboztak: már az év első napján átlagosan 1,20 koronával emelték az üzemanyag árát. A leggyorsabban a Slovnaft, a Shell és a cseh Benzina kútjai reagáltak. Az év első napjaiban az átlagár 29 korona környékén mozgott, az újabb emelés hatására pedig - melyet a kőolaj drágulásával magyaráznak - túllépte a 30 cseh koronát. Szlovákiában idén még nem drágult az üzemanyag, ennek egyik oka, hogy eleve drága. A 95-ös oktánszámú benzin átlagára 1,17 euró, ami 315 forintnak felel meg. Ezért Szlovákiát a durva magyarországi áremelések ellenére is elkerülik a magyar benzinturisták. Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt szerint az Európai Unióban Nagy-Britannia után Szlovákiában a legmagasabb a gázolaj jövedéki adója (literenként 48,3 cent).

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet