Hamarosan adósságcsapdába kerülhet Románia, amennyiben nem talál megoldást a közkiadások finanszírozására - figyelmeztetnek a szakemberek. Tavaly a román állam közel 64 milliárd lej és 2,26 milliárd euró (1 euró 4,2 lej) értékű állampapírt bocsátott ki, közel hatszor többet, mint 2008-ban. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy az IMF a költségvetés hiányára, illetve a reformok elmaradására hivatkozva megtagadta a mintegy 1,5 milliárd eurós harmadik részlet folyósítását, amit Bukarestnek piaci alapon felvett kölcsönökből kellett pótolnia. Szakértők szerint az idei büdzsétervezet sarokszámaiban továbbra is a túlzott optimizmus köszön vissza, a kormány ugyanis a jelentős bevételnövekedést adóemelés nélkül kívánja elérni. A tervek szerint az összesített GDP-arányos adósság idén 30,6 százalékra várható, szemben a 2009-es 27,7 százalékkal. Míg tavaly a költségvetés hiányát kétharmad részben a belső piacról sikerült finanszírozni, idén a 57 milliárd lejes hiány (a GDP 5,9 százaléka) 54,5 százalékát külső forrásokból kívánják pótolni. A felvett hitelek kamata várhatóan meghaladja kilencmilliárd lejt, azaz a GDP 1,7 százalékát.
