Január elsejétől Csehországban a kétkulcsos általános forgalmi adó 1-1 százalékponttal emelkedik, mégpedig 9-ről 10, illetve 19-ről 20 százalékra. A cseh pénzügyminisztérium számításai szerint az adóemelés 23 milliárd cseh korona (245 milliárd forint) többletbevételt eredményez. Emellett nő az alkohol, az üzemanyag és a dohánytermék jövedéki adója, ennek eredményeként egy üveg sör (0,5 liter) 0,5 koronával, egy liter égetett szesz pedig 5 koronával (55 forint) drágul. Ennél is durvábbnak ígérkezik az üzemanyag drágulása: az áfaemeléssel együtt egy liter üzemanyag ára akár 1,50 koronával is emelkedhet. Mindkét adóemelés a Fischer-kabinet megszorító intézkedéseinek része, mivel így akarja 2010-ben a 230 milliárd korona hiánnyal fenyegető állami költségvetés deficitjét 163 milliárdra lefaragni. A felsoroltakon kívül az eddigi kétszeresére emelkedik az ingatlanadó, ám az ebből befolyó összeg teljes egészében az önkormányzatoknál marad. A CTK által megkérdezett üzletláncok szerint az 1 százalékpontos áfaemelés csak minimális mértékben növelheti az árakat, mivel a kiélezett konkurenciaharc nem teszi lehetővé, hogy a magasabb áfát teljes egészében beépítsék az élelmiszertermékek áraiba.
