BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel neheztel a szlovák korlátozás miatt

Rossz véget érhet Robert Fico és kormánya szüntelen harca a magán-egészségbiztosítók, továbbá a magánnyugdíjpénztárak ellen.

2009. december 17. csütörtök, 15:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szlovák kabinet, majd a parlament az egészségbiztosítóknak már két éve megtiltotta, hogy nyereséget termeljenek, mondván, a polgárok egészsége nem lehet a haszonszerzés eszköze. Ezért egy törvénymódosítással Pozsony megszabta: a profitot kötelezően vissza kell forgatni az egészségügybe.

Ebbe azonban nem egyeznek bele a nyugati kézben levő egészségbiztosítók, és több száz millió euró kártérítéssel járó perekkel fenyegetőznek, emellett Brüsszel is úgy gondolja, hogy ez az intézkedés ellentétes az uniós jogi normákkal.

"A magán-egészségbiztosítókat sújtó tiltás, ami a profitot csak a beteggondozásra engedi fordítani, indokolatlan beavatkozást jelent a tőke szabad mozgásába" - közölte még november végén Oliver Drewes, az uniós belső piacért felelős biztos szóvivője.

Szlovák sajtóértesülések szerint Brüsszel rosszallását a holland Eureko pénzügyi csoport panasza váltotta ki. Az Eureko kezében van ugyanis az utóbbi hetekben zajló biztosítófúziók után megmaradó három szlovák egészségbiztosító egyike, az Union. "Amint az egészségügyi minisztérium megkapja a hivatalos (brüsszeli) állásfoglalást, onnantól kezdve a tárcának két hónapja van arra, hogy megfogalmazza a választ az Európai Bizottság számára" - közölte Zuzana Cizmáriková, a szlovák szakminisztérium szóvivője.

A szlovák jegybank (NBS) december 11-én arra figyelmeztetett, hogy a 2009. július 1-jén hatályba lépett, a magánnyugdíjpénztárak működését korlátozó törvény miatt a nyugdíjpénztárak gyakorlatilag alig mernek befektetni a magasabb hozammal kecsegtető pénzpiacokon, ezért a pénztári ügyfelek a későbbiekben a vártnál kisebb nyugdíjat kapnak.

A törvénymódosítás például megszabja, hogy ha a nyugdíjpénztár a vizsgált időszakban (ennek időtartama csupán 6 hónap) veszteséget könyvel el, akkor a veszteséget a saját forrásaiból kell állnia. A hat hónapban meghatározott időtáv extrém rövidnek számít a hosszú távú befektetések kiértékelésekor - állapítja meg a nemzeti bank, hozzátéve: a nyugdíjpénztárak a törvény hatására sorra eladták részvényeiket és a pénzük döntő részét bankok határidős betéteibe helyezték.

Emellett az új törvény értelmében a nyugdíjpénztáraknak az általuk kezelt nettó megtakarítások 0,025 százalékára kell leszorítaniuk a működési és kezelési költségeiket (korábban ez az arány 0,065 százalék volt). Pedig nem érdemes megingatni a szlovák nyugdíjrendszer pilléreit, hiszen a szlovák demográfiai kutatóközpont adatai szerint az országban öt éven belül kiegyenlítődik a 65 év felettiek és a 15 év alattiak száma, ezt követően már az idősek lesznek túlsúlyban.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet