Gazdasági szempontból a lehető legrosszabb forgatókönyv vált valóra Traian Basescu államfő újraválasztásával Romániában. A lassan fél éve tartó patthelyzet megoldására továbbra is csekély az esély, aminek beláthatatlan következményei lehetnek - mondta a Napinak Juhász Jácint kolozsvári közgazdász, a Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdasági karának tanára. Ugyanott tartunk, ahol a választások előtt: Basescunak új kormányfőjelöltet kell kinevezni, akit minden bizonnyal elutasít a szociáldemokraták (PSD) mögött felsorakozott koalíció. Az alkotmány szerint az államfőnek két jelölésre van lehetősége, ami után előrehozott választásokat kell kiírni. Ez azonban nem célja egyetlen politikai pártnak sem, ugyanis a jelenlegi erőviszonyok várhatóan érdemben nem változnak. Az Emil Boc vezette ügyvezető kormány ugyan elkészült a 2010-es költségvetéssel, ám a parlament nem szavazta meg azt, ezért az IMF megtagadta a készenléti hitel harmadik, decemberben esedékes 1,5 milliárd eurós részletének folyósítását. Az államháztartás deficitjét látszólag sikerül az IMF által megengedett 7,5 százalékon belül tartani, ám a kormány asztalán felhalmozódott kifizetetlen számlák összege valójában jóval magasabb hiányt takar. Most Basescun múlik, hogy hajlandó-e kompromisszumot kötni a 60 százalékos parlamenti többséggel bíró ellenzékkel és rábólint-e az általuk javasolt szakértői kormányra. Ellenkező esetben a január közepén esedékes IMF-felülvizsgálaton gyakorlatilag nem lesz miről tárgyalni - véli Juhász.
