Magas részvétel mellet zajlanak az államfőválasztások Romániában. A Központi Választóiroda (BEC) legfrissebb adatai szerint 16 óráig a választásra jogosult állampolgárok valamivel több mint 40 százaléka járult az urnák elé, így biztosra vehető, hogy a végleges részvételi adat meghaladja majd az 50 százalékot.
A rendkívül magas szavazókedvet jól tükrözi, hogy például Buzau városában már reggel hétkor összeverekedett a szavazókörletbe bejutni vágyó több százas tömeg. A tolongó emberek egymásra tapostak, ablakokat törtek, a tülekedésnek végül a nagy számban kiérkező csendőrök vetettek véget.
A magyarságot viszont az érdektelenség jellemzi, a két székely megye, Hargita és Kovászna szavazópolgárainak mindössze 23,16, illetve 23,74 százaléka ment el szavazni. Ennek egyik oka a magyarságot képviselő politikai elit megosztottsága lehet, hiszen a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, Markó Béla Geoanat, míg Tőkés László az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökeként Basescut támogatja.
A PSD hangsúlyosan posztkommunista párt, amiképpen a magyarországi MSZP is az, hiába tetszeleg akár egyik, akár másik az európai baloldalon" - vélekedett a Krónikának Tőkés. Klaus Johannis esetleges kormányzásáról pedig úgy fogalmazott : a szebeni polgármester egy kirakatember, Romániában nem működik az Obama-effektus.
A közvélemény-kutatók exit poll eredményei - melyet a kampánycsend ellenére is közzétesz a helyi sajtó - szerint a szociáldemokrata Mircea Geoana továbbra is vezet a jelenlegi államfő, Traian Basescuval szemben, ám előnye zsugorodni látszik. Az Insomar szerint Mircea Geoana a 11 óráig leadott szavazatok 53,7 százalékát szerezte meg, ám 13 órakor már csak 52,3 százalékon állt.
Igen nagy a szavazókedv a külföldön élő románok között is, több szavazókörletben órákig kellet várakozniuk azoknak akik élni kívántak szavazati jogukkal. Bécsben például egyszerűen arra buzdították a szavazókat, hogy sorban állás helyett inkább autózzanak el Pozsonyig, és ott adják le voksukat.
Ahogy ez várható volt, most is több rendellenességről érkezett hír. A BEC szerint 16 óráig összesen 50 esetben jelentettek jogsértést, illetve törvénytelenséget. A legtöbb esetben a kampánycsend megsértése volt a vád, több személy ellen bűnvádi eljárás is indult mivel többször is szavazott, de akadt olyan is, aki a voksokért cserébe pénzt, illetve élelmiszercsomagot kínált. Belső vizsgálat indult ugyanakkor a román közszolgálati rádiónál is, ahol reggel egy Traian Basescu-t kifigurázó hangfelvételt játszottak le.
A PRO tv híradója olyan felvételt tett közzé, amelyen egy kórház pszichiátriai osztályán fekvő betegeket mentőautó szállított voksolni.
