BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szalagot vágtak az erdélyi sztrádán

2009. december 1. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csaknem hat évvel a szerződés aláírása után az amerikai Bechtel vállalat kedden átadta az észak-erdélyi autópálya első 42 kilométeres szakaszát. A Kolozsvárt elkerülő, Gyalut Tordával összekötő A3-as jelzésű sztrádaszakasz része annak a Borst Brassóval összekötő, összesen 415 kilométeres autópályának, melyet az eredeti forgatókönyv szerint 2,3 milliárd euróból 2012-re épült volna meg. Az azóta eltelt időszakban azonban kiderült, sem a határidő, sem a költségvetés nem tartható. Az építtető a nehéz terepviszonyokra panaszkodva egyre több pénzt követelt, így a most átadott szakasz kilométeréért az eredeti ár több mint kétszeresét, 12,5 millió eurót fizetett az állam. Becslések szerint a pályaépítés teljes költsége végül meghaladja a hétmilliárd eurót is. A Bechtel 2013-ra ígéri a sztráda átadását, annak ellenére, hogy addig - a több mint 370 kilométeres aszfaltcsíkon kívül - még 16 csomópontot, 60 kilométernyi hidat, 94 gyalogosátjárót és 58 aluljárót is kell építenie. A most átadott szakasz egyelőre Kolozsvár körgyűrűjeként üzemel és az ígéretek szerint autópályadíj bevezetését nem tervezik. Radu Berceanu közlekedési miniszter a múlt héten bejelentette, hogy a Bechtelnek jövőre további 42 kilométert kell megépítenie.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet