A Központi Választási Iroda (BEC) ma reggel helyi idő szerint nyolc órakor közzétett részeredményei szerint ugyanis Traian Basescu jelenlegi államfő és Mircea Geoana szerezték meg a szavazatok többségét, 32,84 illetve 29,17 százalékos arányban, így Demokrata-Liberális Párt (PD-L és a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje közül választhat köztársasági elnököt két hét múlva Románia.
A 48,41 százalékos feldolgozottság mellet közzétett adatok szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltjére a szavazópolgárok 4,75 százaléka voksolt.
A BEC adatai szerint a szavazásra jogosult állampolgárok 53,84 százaléka járult az urnák elé, ami az előző államfőválasztás részvételi adataihoz képest igen jó eredménynek számít.
A romániai magyarság körében azonban igen alacsony volt részvételi hajlandóság, a partiumi, az erdélyi és a székelyföldi megyék jóval az országos átlag alatt teljesítettek.
Az államfőválasztásokkal egy időben népszavazást is tartottak a szomszédos országban, a választópolgárok a honatyák számának csökkentéséről, illetve a kétkamarás parlament átalakításáról is elmondhatták véleményüket.
A BEC szerint a szavazópolgárok közel 89 százaléka a honatyák létszámának csökkentésére voksolt, és 77 százalékuk mondott igent az egykamarás parlamentre is.
A korábbi szavazásokhoz hasonlóan, idén is több száz választási rendellenességről érkezett hír. A legtöbb bejelentés a szavazók megvesztegetésére hívja fel a figyelmet, több szavazókörletből eltűnt a bélyegző, de akadtak olyanok is akik 3-4 szavazólapot szerettek volna az urnába dobni.
A politikai pártok telefonos üzenetekben - a kampánycsend ellenére - tulajdonképpen urnazárásig próbálták szavazásra bírni a választópolgárokat. Az RMDSZ SMS-e így szólt: „A román pártok masszívan csalnak. A magyarok részvétele nagyon alacsony. Ne hagyjuk magunkat! Államelnök: Kelemen! Referendum: kétszer nem! Küldd tovább!"
