BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túl sokat keresnek a közalkalmazottak Romániában

A közalkalmazottak számának drasztikus csökkentésére készül a román kormány.

2009. november 18. szerda, 14:01

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jövő évi költségvetés terve szerint az állami alkalmazottak fizetésére a GDP 0,68 százalékával, azaz 3,5 milliárd lejjel (1 euró 4,3 lej) jut kevesebb - jelentette be George Pogea ügyvezető pénzügyminiszter.

A pénzügyminisztérium adatai szerint szeptemberben közel 1,39 millió  személyt foglalkoztatott az állam, 25 ezerrel kevesebbet, mint amennyit a 2009-es költségvetésben elterveztek. Ez annak a kormány által kidolgozott stratégiának köszönhető, hogy 7 elbocsátott tisztviselő helyére az intézmények mindössze egyetlen dolgozót alkalmazhattak.

A jövő évi költségvetésben ugyanakkor a közalkalmazottak bérére mindössze a GDP  8,7 százalékát  - közel 525 milliárd lejt szán a kormány, ami további elbocsátásokat vetít előre.

Annál is inkább, mivel a közszférában dolgozók fizetése folyamatosan emelkedett az elmúlt időszakban, az államháztartás hiánya pedig a GDP 7,3-ra nőtt. A helyi önkormányzatok alkalmazottainak bére 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában, ehhez képest a központi intézmények dolgozóinak bére mindössze 2,9 százalékkal emelkedett - véli Pogea.
A jelenlegi 1860 lejes (mintegy 442 eurós) átlagbérhez képest egyes állami vállalatok alkalmazottai ennek akár hétszeresét viszik haza- derül ki a bukaresti Ziarul Financiar felméréséből.

A legjobban a légi közlekedést felügyelő hivatal (ROMATSA) alkalmazottai keresnek, bruttó átlagjövedelmük 13 lej havonta, de a bukaresti metrót üzemeltető Metrorex dolgozói sem panaszkodhatnak, havi átlagjövedelmük ugyanis megközelíti a 3600 lejt. Az energetikai cégek dolgozóit is jól fizeti az állam, a Nuclearelecricanal több mint 6700, a Transelectricanál 4200, a Romgáznál 3829 lej a havi bruttó átlagjövedelem.

Ehhez képest - a statisztikai hivatal (INS) szerint - a magánszférában foglalkoztatottak átlagjövedelme jóval kevesebb. Egy multinacionális cég átlagosan 2600 lejt fizet alkalmazottainak, míg a termelő vállalatoknál átlagosan 2100 lejt lehet keresni. A vendéglátásban, a kereskedelemben és a textiliparban foglalkoztatottak fizetése még ennél is kevesebb, havi bruttó jövedelmük mindössze 860-1300 lej között mozog.

A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött készenléti hitelegyezményben Bukarest kötelezettséget vállalt az állami kiadások lefaragására, a közalkalmazottak számának csökkentésére és bérköltségeik visszafogására.

A nemrég elfogadott, a közalkalmazottak fizetését egységesítő törvény, a nyugdíjreform, a kormányügynökségek átszervezése, valamint az adózási felelősség törvénye lehetővé teszik, hogy 2010-ben a hiány az össztermék három százalékára csökkenjen - véli Pogea. Tény, hogy a jövő évi költségvetést benyújtására lehetőséget kapott az ügyvezető kormány ám ezt -legkésőbb december 10.-ig még el is kellene fogadtatni a többségben ellenzéki parlamenttel. Erre azonban - a jelenlegi belpolitikai feszültség miatt - egyre kevesebb az esély.

A 2010-es költségvetésről eddig kiszivárgott információk szerint jövőre nem emelik a 16 százalékos egykulcsos adót, és a 19 százalékos forgalmi adót sem. Az államkassza a következő évben 166,7 milliárd lejes (GDP 31,75 százaléka) bevételre számíthat, a kiadások a tervek szerint meghaladják majd a 198 milliárd lejt azaz a GDP 37,68 százalékát. A közalkalmazottak érdekképviseletei szerint a kölcségcsökkentő intézkedések miatt jövöre 300-400 ezer dolgozó válhat munkanélkülivé.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet